25 Haziran 1999 21:00

Levent Tüzel: 'Emekçilerin gündemi

   bağımsızlık ve demokrasi'

Paylaş
Levent Tüzel: 'Emekçilerin gündemi
   bağımsızlık ve demokrasi'
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, "IMF patronları gelip hükümetle uluslararası tahkim, özelleştirmeler, emeklilik yaşı, 30 milyon emekçi yurttaşı kapsayan sosyal güvenlik sisteminin tasfiyesi, tarımda düzenlemeler vb. adı altında pazarlıklar yaparken ve bütün bunların çok açık şekilde ülke bağımsızlığını yok ettiği ve emekçilerin kaderini uluslararası para babalarına mahkûm ettiği ortadayken, MGK'nın asker kanadı bunlara ses çıkartmamaktadır" dedi.
Tüzel, MGK toplantısında alınan karlarla ilgili olarak dün yazılı bir açıklama yaptı. Tüzel son MGK toplantısının, ülkemizinin toplumsal politik koşulları açısından şunları hatırlattığını söyledi: "28 Şubat '97 tarihinde yapılan MGK toplantısında Milli Güvenlik Siyaset Belgesi adıyla ilan edilen ve özünde yolsuzluklar, skandallar, organize suçlar, burjuva siyasetindeki parçalanmışlık ve istikrarsızlıkla tahrip olmuş devlet yönetimi ve yapısının yeniden şekillendirilmesini hedefleyen bir çalışma çerçevesinde, tehdit ve tehlike unsurları olarak belirlenen şeriat, bölücülük ve organize suçlarla "mücadelede" ısrar ve devamlılık söz konusudur. 57. hükümeti oluşturan partilerin başkanları, icradaki yöneticileri ve "devletin başı" cumhurbaşkanı yani MGK'nın sivil kanadı, bu çalışmaların devamlılığı ve zorunluluğu konusunda uyarılmış ve bir kez daha devlet yürütmesinde esas sözün Genelkurmay ve asker çevrelerde olduğu hatırlatılmıştır. "Tehdit olarak görülen irtica ve organize suçların gerçek anlamda ortadan kaldırılması değil, sadece kontrol altına alınabilmesinin hedeflendiğini belirten EMEP Genel Başkanı, "Bugünkü konjonktür için bunun bir anlam ifade ettiğini (yani toplumda bir kutuplaşmaya ve gerginliğe duyulan ihtiyaç ve kimi duyguların yatıştırılması planı) ve yarın bu çevreler ve devlet yönetimi arasındaki ilişkinin farklı şekillere bürünebileceğini kabul etmek gerekir. Bu nedenle de Gülen ve çevresinin Amerikan bağlantılarından yola çıkarak bu operasyonları yürütenleri Antiamerikancı ilan etmenin bu planların bir parçası olmaktan öte anlam ifade etmeyeceği de açıktır" dedi.
'MGK IMF'ye sessiz'
Levent Tüzel, şöyle devam etti: "Öte yandan IMF patronları gelip hükümetle uluslararası tahkim, özelleştirmeler, emeklilik yaşı, 30 milyon emekçi yurttaşı kapsayan sosyal güvenlik sisteminin tasfiyesi, tarımda düzenlemeler vb. adı altında pazarlıklar yaparken ve bütün bunların çok açık şekilde ülke bağımsızlığını yok ettiği ve emekçilerin kaderini uluslararası para babalarına mahkûm ettiği ortadayken, MGK'nın asker kanadı bunlara ses çıkartmamaktadır. Dahası, 28 Şubat kararlarında; 'Türkiye'nin Batı'ya dönük yüzünde değişiklik yapılmaması' ve 'Özelleştirmeye devam' kararları alınarak nasıl bir antiemperyalizm yanlısı olduklarını göstermişlerdir. "
Emekçilerin; ülkenin kaderine sahip çıkmak ve bunun için de öncelikle demokrasi mücadelesinde yeni adımlar atmak zorunda olduklarını belirten EMEP Genel Başkanı Tüzel, "Aksi halde ülkeyi yöneten güç odaklarının aralarındaki çatışmalarda zaman zaman ilericilik-gericilik, emperyalizm-antiemperyalizm tartışması gibi görünümler ortaya çıksa bile, bunların sonunda egemenlerin ve emperyalizmin politikalarına bağlanması kaçınılmazdır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçiler insanca yaşam için alanlarda

SONRAKİ HABER

Tavşantepeli kadınlar, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet'ten kreş istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa