25 Haziran 1999 21:00

MHP tahkim konusunda köklü

   değişiklik istiyor

Paylaş
MHP tahkim konusunda köklü
   değişiklik istiyor
Yabancı sermayeye güvenceler sağlayan ve herhangi bir anlaşmazlık durumunda devletin yabancı şirkete tazminat ödemesi yükümlülüğünü getiren uluslararası tahkim konusunda MHP son hızla çalışıyor. MHP yetkilileri, tahkimin liberalizasyon sürecinde önemli bir adım olduğunu vurguluyorlar.
MHP Tahkim Komisyonu Devlet Bahçeli'ye sunmak için hazırladığı raporda, yabancı sermaye girişinin önündeki sorunun mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde çözümlenebilmesi için Anayasa'nın 151'nci maddesinin kaldırılmasının veya değiştirilmesinin en köklü yöntem olduğu savunuldu.
MHP Araştırma Geliştirme Merkezi (AR-GE) tarafından hazırlanan raporda, günümüz dünya ekonomisinin gerçeklerine göre yabancı sermayenin ulusal ekonomiye katkısının istikrarlı ve sağlıklı bir yapı oluşturulması için yeni politikalar ve stratejiler geliştirilmesinin büyük önem taşadığı belirtildi.
Sınırlar dışında uluslararası politikalar belirlemenin her geçen gün daha da güçleştiği kaydedilen raporda, ülkelerin ulusal ekonomik çıkarlarına hizmet eden politikaları yürütebilecekleri alanın daraldığı savunuldu. Raporda, "Yabancı sermaye rejimlerinin büyük ölçüde liberal ve benzer hale gelmesi ile birlikte, pekçok ülke böylesine yoğun bir rekabet ortamında yabancı sermayeyi cezbedebilmek için daha fazla çaba göstermek zorunluluğu hissedilmektedir" denildi.
Üretim maliyetlerini düşüren avantajlarden etkin bir şekilde istifade edilmemesinin yabancı sermaye yatırımcılarının bu avantajlara ilgisiz kalmalarına neden olduğu iuddia edilen raporda, "Türkiye ekonomisinin sahip olduğu piyasa, doğal kaynaklar ve üretim altyapısı potansiyeli, yabancı yatırımcılar açısından yeterli ölçüde cezbedici bir fark. Diğer taraftan mevcut yabancı sermaye rejimi pek çok gelişmiş ülke ile kıyaslandığında da bile oldukça liberal yasal düzenlemeleri içermektedir" denildi.
Ülkelerin kapalı ekonomilerden çıkıp, dışa açılmalarıyla globalleşen ticaret ve yatırım ilişkilerinin uluslararası tahkimin önemini giderek artırdığına dikkat çekilen raporda, uluslararası ticari ve ekonomik sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözüm metodunun tahkim olarak kabul edilmesi gerektiğine işaret edildi.
ÖNCEKİ HABER

Erimeyi karşılamayacak

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa