24 Haziran 1999 21:00

Tekel işçileri özelleştirmeye karşı yürüdü

Özelleştirme kapsamındaki Tekel'in Cevizli işletmesinde çalışan yaklaşık 2000 işçi, "Tekel bizimdir satılamaz" ve "Özelleştirmeye hayır" sloganlarıyla yürüdü.

Paylaş
Tekel işçileri özelleştirmeye karşı yürüdü
Cevizli Tekel işçileri, birikmiş toplusözleşme farklarının ödenmesi ve Tekel'in özelleştirme kapsamından çıkarılması talepleriyle protesto gösterisi düzenlediler. Yaklaşık 2000 kişinin katıldığı gösteride işçiler, hükümeti ve sessiz kalan sendika genel merkezini istifaya çağırdılar.
Özelleştirmenin hedefi durumundaki fabrikalardan biri olan Cevizli Tekel İşletmesi'nde işçilerin toplu iş sözleşmesinden doğan alacakları 2 Haziran'dan beri "para olmadığı" gerekçesiyle ödenmiyor. İşçiler ve Tek Gıda-İş Şube yöneticileri, Tekel'in kâr eden bir kuruluş olduğunu, buna rağmen "Para yok" gerekçesiyle işçi alacaklarının ödenmemesinin özelleştirme uygulamalarına çanak tutmak anlamına geldiğini belirterek, eylem yaptılar.
Çalıştıkları ünitelerden çıkarak dün saat 12.00'den itibaren fabrika bahçesinde toplanmaya başlayan Cevizli Tekel işçileri, "Tekel bizimdir satılamaz", "Mezarda emekliliğe hayır", "Özelleştirmeye hayır", "Genel müdür istifa", "Kârlı kuruluş tekel satılamaz", "Hakkımızı istiyoruz" yazılı döviz ve pankartlar açarak, fabrikanın ana giriş kapısına doğru yürüyüşe geçtiler.
'Genel merkez harekete geçsin'
"Hükümet istifa", "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma", "Mezarda emekliliğe hayır", "Orhan Balta istifa" sloganları ve alkışlar eşliğinde yürüyen işçilere hitaben, Tek Gıda-İş 2 No'lu Şube Başkanı Taşkın Gündoğan konuştu. Gündoğan, Tekel'den sorumlu devlet bakanının Tekel'in parasının olmadığını söyleyerek işçilerin haklarını gasp ettiğini, Tek Gıda-İş Genel Merkezi'nin ise bu haksızlık karşısında suskun kaldığını belirterek, "Dün elbirliğiyle işyerlerimizin özelleştirme adı altında talan edilmesine karşı nasıl tek vücut olarak karşı durduysak, bugün de emeğimizin karşılığının gasp edilmesine sessiz kalmayacağız" dedi. Hangi sebeple olursa olsun Tekel'in özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Gündoğan, "Tekel, en fazla kâr eden kuruluştur. Elinde de yeterince para vardır. TİS farklarımız ödenmezse ve özelleştirme uygulamalarından vazgeçilmezse eylemlerimizi daha üst boyutlara taşıyacağız. Bu duruma kayıtsız kalan genel merkezin harekete geçmesini bekliyor, aksi durumda istifalarını istiyoruz" diye konuştu.
'Bu oyunu boşa çıkaracağız'
Tek Gıda-İş Marmara Bölge Sekreteri Talat Ceylan da "Para yok" gerekçesiyle işçi alacaklarının ödenmemesinin özelleştirmeye çanak tutanların bir oyunu olduğunu, bu oyunu boşa çıkaracaklarını söyledi. Konuşmaların ardından bir süre daha slogan atan işçiler, gruplar halinde işyerlerine geri döndüler. Eyleme, Emeğin Partisi İstanbul İl Örgütü yöneticileri ile Kartal ve Maltepe ilçelerinden üye ve yöneticiler katılarak destek verdi.
ÖNCEKİ HABER

'IMF yazıyor Ankara oynuyor'

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa