25 Haziran 1999 01:00

'IMF yazıyor Ankara oynuyor'

Hükümetin emekçilere yönelik saldırı politikalarına tepki gösteren Bakırköy Sümerbank işçileri, Özgürlük Meydanı'na kadar yürüdü.

Paylaş
'IMF yazıyor Ankara oynuyor'
Sosyal güvenlik kurumlarının tasfiye edilmek istenmesine, emeklilik yaşının yükseltilmesine ve zamlara tepki gösteren Bakırköy Sümerbank işçileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı'na kadar yürüyürek hükümeti protesto etti. Yürüyüş sırasında sık sık, "IMF yazıyor, Ankara oynuyor", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganları atan 1000'i aşkın işçi, emekçilere saldırı politikalarının durdurulmasını istediler.
Çalıştıkları atölyelerden alkışlarla fabrika bahçesine çıkan işçilerin yürüyüşünü polis engellemek istedi, ancak gösterilen kararlı tutum karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Sloganlar ve alkışlar eşliğinde fabrikanın önündeki caddeyi trafiğe kapatan işçiler, "Gitti Gülsüm, geldi Gülsüm. MGK ettiğini bulsun", "Muhalefette kartal iktidarda serçe" dövizlerini açarak yürüyüşe geçtiler. "Ankara Ankara duy sesimizi, bu gelen işçilerin ayak sesleri", "SSK bizimdir sattırmayız", "Zamlar yakıyor ağalar bakıyor", "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma", "Türk-İş uyuma SSK'ya sahip çık", "IMF yazıyor, Ankara oynuyor", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganları atan işçilere, yol boyunca pencelere çıkan emekçiler de alkışlarla destek verdi.
'Hükümeti uyarıyoruz'
Polis ablukasına rağmen sloganlar eşliğinde Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda toplanan işçilere hitaben konuşan TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken, 18 Nisan seçimleri ile birlikte iktidara gelen hükümetin sorunlara köklü çözüm bulma yerine, klasik metotlara başvurarak emekçilere saldırı politikaları yönelttiğini söyledi. Hükümeti oluşturan partilerin seçim dönemlerinde bağımsızlık ve insanca yaşam vaatleri verdiğine dikkat çeken Yelken, "Ancak işbaşına gelir gelmez bağımlılığın ilk emaresi olan IMF'yi davet etmiş ve onun direktifleriyle ülke şartlarını hesaba katmadan taviz vermeye başlamıştır" dedi.
IMF'nin buyrukları doğrultusunda önce yağmur gibi zamların yapıldığını, özelleştirmeye hız verildiğini belirten Yelken, "Şimdi de insan ömrünün 58-60, işe başlama yaşınınsa 16 olduğu ülkede emeklilik yaşıyla yine kendi ihtiyacımızdan çok IMF'nin buyruğuyla oynamaya, yani biz sigortalılarla devletin akdi tek taraflı bozmaya çalışılmaktadır" diye konuştu. Bunun bir uyarı eylemi olduğunu vurgulayan Yelken, saldırıların sürmesi halinde eylemlere devam edeceklerini söyledi.
Yelken'in konuşmasından sonra tekrar kortej oluşturan işçiler, sloganlar atarak fabrikaya döndüler. İşçilerin eylemine Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, Şube Sekreteri Ali Küçükkoçkaya ve bir grup Telekom işçisi, Kristal-İş Topkapı Şube Başkanı Münir Dinler ve EMEP İstanbul il yöneticisi Seyit Aslan da destek verdi.
ÖNCEKİ HABER

'Ölüm cezası uygulanmamalıdır'

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi cinayetinde yeni suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa