24 Haziran 1999 21:00

'AİHM yürütmeyi durdurabilir'

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Öcalan davasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu: "Avrupa ile anlaşma imzalamışız. Avrupa ne karışıyor diyecek durumda değiliz"

Paylaş
'AİHM yürütmeyi durdurabilir'
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Abdullah Öcalan hakkında verilebilecek karara herkesin saygı duyması gerektiğini savunarak, "Şeriatın kestiği parmak acımaz tabiri bizim halkımızın dilindedir" açıklamasında bulundu. Mahkeme kararıyla her şeyin bitmediğini, temyiz ve TBMM arasında bir de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bulunduğunu kaydeden Demirel, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yürütmeyi durdurabiliyor" diye konuştu.
Demirel, önceki gün, Çankaya Köşkü'ndeki kabullerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, bir gazetecinin, Öcalan hakkında verilecek mahkeme kararından sonra gelişebilecek olaylar nedeniyle polisin alarmda tutulduğunu hatırlatarak, bu konuda bir masajının olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:
"Şeriatın kestiği parmak acımaz tabiri bizim halkımızın dilindedir. Yani hakimler karar veriyorsa, herkes ona uyacaktır. Bağımsız mahkemedir önemli olan. Mahkeme üzerinde hiçbir tesir yoktur. O kadar yoktur ki, 'Bu mahkeme üzerinde tesir olabilir, askeri üyesi vardır mahkemenin' dedirtmemek için Anayasa değiştirdi Türkiye. Çok büyük hadisedir. Zaten bu mahkemeyle her şey bitiyor değil. Buradan temyiz mahkemesi var, Yargıtay var. Orada da her şey bitiyor değil. Ondan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi var. Ve arada bir de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Yani Türkiye'de hukuk bakımından yapılabilecek işlerin hepsinin bittiği yerde bir itiraz varsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) var. AİHM de yürütmeyi durdurabiliyor. Onun için burada önümüzdeki günlerde verilebilecek bir karar, son bir karar değildir. Birinci mahkemenin kararıdır. Benim vatandaşlarıma söyleyeceğim şey, sükûneti muhafazadır. Hiç telaşa gerek yoktur. Türk adaleti, Türk hakimi her zaman adil olduğunu ispatlamıştır" Konuşmasında askeri yargıçlar konusuna da değinen Demirel, "Askeri yargıçları her zaman takdir etmişimdir. Bu yargıçlarımızın ülkeye önemli faydaları olmuştur. Ancak, verilecek kararın üzerine hiç gölge düşmemesi lazım, hiç tartışılmaması lazım. AİHM, daha hiçbir şey ortada yokken, böyle bir mahkemenin kararını tartışılır hale getirdi. Buna ortamın tahammülü yoktur. Askeri yargıçlarımızın gördüğü hizmeti takdir ettiğimi bütün milletime beyan etmek istiyorum. Hadise tamamen Türkiye dışında cereyan eden bir olaydır. 'Efendim Türkiye niye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bakıyor?' Çünkü onlarla biz anlaşma imzalamışız, Avrupa ile anlaşma imzalamışız. 'Avrupa ne karışıyor' diyecek durumda değiliz. Biz büyük ve uygar bir devletiz. Neyi taahhüt etmişsek onu yaparız" dedi.
Soruyu cevaplamadı
Cumhurbaşkanı Demirel, Öcalan hakkında idam cezası verilmesi halinde bunu imzalayıp imzalamayacağının sorulması üzerine de, "Sen beni sıkıştırma, daha çok zaman var ona" dedi. İdam cezası konusunda genel bir değerlendirmede bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine ise Demirel, "Yapmam öyle bir şey. Çünkü mahkeme cereyan ediyor. Mahkemeye tesir edecek hiçbir şey söylemem. O kadar zorlamayın" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçileri yarın alanlarda

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa