24 Haziran 1999 21:00

NATO ile BM yeniden karşı karşıya

UCK'nın Kosova'daki Sırp siviller üzerindeki baskısı, NATO ile BM'yi bir kez daha karşı karşıya getirdi. BM yetkilileri, NATO'yu etnik çatışmalara zemin hazırlamakla suçladılar.

Paylaş
NATO ile BM yeniden karşı karşıya
Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK)'nun Sırp sivillere karşı giderek yoğunlaştırdığı baskı, NATO ile Birleşmiş Milletler'i karşı karşıya getirdi.
UCK militanları, son olarak İpek'teki yüzlerce Sırp sivilin sığındığı bir Ortodoks patrikliğini kuşattılar. Kentteki yabancı gazetecilerden biri ise, oğlunun yanına gitmek isteyen yaşlı bir Sırp kadını otomobiline almak istediği için UCK'lılar tarafından ölümle tehdit edildi. Savaş sırasında hem NATO bombaları hem de Sırp birliklerinin terörü nedeniyle zor günler yaşayan İpek'te, son olarak 14 Sırp sivilin katledildiği, 20 sivilin kaçırıldığı ve Sırplara ait çok sayıda evin yağmalandığı bildirildi. Dyakoviça ve İpek'ten yaşlı Sırplar da, UCK milisleri tarafından kovulduklarını söylediler.
'Artık çokuluslu olmaz'
İpek'te Sırp ordusunun terörü yerini UCK'nın baskısına bırakırken, BM yetkilileri, NATO'nun Sırp sivilleri bölgeye geri getirme çabalarını sert bir dille eleştirdi. Yetkililer, "Yeniden çokuluslu bir şehir kurmanın zamanı değil" diye konuştular.
NATO'nun amacı
NATO'nun, Kosova'dan kaçan Sırpları geri getirme çabası, bölge nüfusunun tamamen Arnavutlardan oluşmasını engellemek amacını güdüyor. ABD, böylesi bir durumun 'zamansız bir bağımsızlık'ı hızlandıracağını ve Balkanlar'daki diğer etnik sorunları da körükleyeceğini biliyor.
Eleştirilere yanıt veren bir İtalyan NATO komutanı, "BM, bölgeyi kontrol etmek ve insani yardım sağlamak için çok yavaş davranıyor. İşin başında duruma müdahale etselerdi bu sorunlar olmazdı" diye konuştu.
Komutan, UCK'nın Sırp sivillere karşı "tahammülsüz" olduğunu kabul ettiğini, ancak NATO birliklerinden sürekli kaçtıklarını ve bu yüzden onları yakalayamadıklarını söyledi.
Yaşlıları dövüyorlar
Ortodoks patrikliğine giren Daily Telegraph muhabiri, Sırp ailelerin kaçışlarını organize edebilmek için kısa dalga radyolar kullandıklarını belirtti. Muhabir, UCK'lılar tarafından dövüldüklerini söyleyen bazı yaralı yaşlılarla karşılaştığını da kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

İstanbullu çamur içiyor!

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa