23 Haziran 1999 21:00

İstanbullu çamur içiyor!

Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi dün bir açıklama yaparak İstanbulluların içtiği suların, 'sağlığa zarar verecek derecede bozuk' ve suların 'tortulu' olduğunu bildirdi.

Paylaş
İstanbullu çamur içiyor!
TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbulluların içtiği suların sağlığa zarar verecek derecede bozulduğunu ve sularda tortu bulunduğunu açıkladı.
Oda, İstanbul'un çeşitli semtlerinde, özellikle Kağıthane Bölgesi'nde bağırsak enfeksiyonu şikâyetiyle hastanelere başvuruların arttığı bilgisi üzerine su analizleri yaptırdı. Deposu olmayan binalardan alınan musluk suyu örnekleri Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Hıfzıssıhha Kurulu'nda test edildi. Testlerde, Bakırköy ilçesinden alınan suların temiz çıkmasına karşın Beyoğlu ve Kadıköy ilçelerinden alınan musluk sularının "sağlığa zarar verecek derecede bozulmuş olduğu" görüldü. Hıfzıssıhha'nın tahlil sonuçlarında, suda tortu tespit edildiği, Gıda Maddeleri Tüzüğü'ne aykırı olduğu ve sağlığa zarar verecek derecede bozulduğu bildirildi. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ümit Ülgen, yaptığı açıklamada, "İşin acı yanı İstanbul'a suyu veren, tahlili yapan ve olumsuz raporu veren yine belediyedir" dedi. Ülgen, İstanbul'un su kaynaklarında yapılaşmaya engel olmayan bu zihniyetin, yakın gelecekte dünyanın en önemli sorunu olacak suların kirlenmesine seyirci kaldığına dikkat çekti. Ülgen, içme suyu kaynakları ile ilgili hızla önlem alınmasını, suların belediyeden bağımsız kurumlarca denetlenmesini istedi.
İçmeye suyumuz yok
Öte yandan DİE, belediye çevre envanteri anketinin sonuçları, Türkiye nüfusunun yüzde 33'ünün içme suyu şebekesinden yoksun olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre, içme suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun Türkiye'nin toplam nüfusu içindeki payı yüzde 67, belediye bulunan yerlerdeki toplam nüfus içerisindeki payı ise yüzde 88 düzeyinde bulunuyor.
Türkiye nüfusunun yüzde 33'ü, belediye bulunan yerlerde yaşayan toplam nüfusun ise yüzde 22'si bu hizmetten yararlanamıyor. İçme suyu arıtma tesisinden yararlanan nüfusun, Türkiye nüfusu içerisindeki payının yüzde 27 düzeyinde kaldığı belirlendi. Türkiye nüfusunun yüzde 53'ü, belediye bulunan yerlerdeki nüfusun ise yüzde 69'u kanalizasyon şebekesinden yararlanırken, toplam nüfusun yüzde 47'sine, belediye bulunan yerlerin nüfusunun ise yüzde 31'ine kanalizasyon hizmeti verilemediği anlaşıldı. DİE'nin söz konusu anketine 2133 belediye katıldı. Bu belediyelerden 2056'sında içme suyu şebekesi, 59'unda arıtma tesisi bulunduğu belirlendi.
ÖNCEKİ HABER

Bursa Büyükşehir'de 'sıfır zam'

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa