23 Haziran 1999 21:00

'Fedakârlık sözünü duymak istemiyoruz'

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, hükümeti kamu emekçilerinin maaş artışlarıyla ilgili uyararak, tepkilerini

Paylaş
'Fedakârlık sözünü duymak istemiyoruz'
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, hükümetin insanca yaşayacak maaş ve maaş artışlarında taraf olma taleplerini dikkate almasını istedi. Hükümetin ekonomik terör uygulayarak kamu emekçilerini enflasyonla ezdiğini, reel ücret kaybına uğrattığını, haklı ve meşru tepkilerini şiddet yoluyla bastırmaya çalıştığını belirten Erdem, dün Ankara'da yaptığı basın toplantısında, "Hükümet, ücret artışları nedeniyle kaos yaratmakta olduğunun farkına varmalı, emekçilerin ve halkın taleplerini dikkate almalıdır" dedi. Erdem, aksi takdirde toplumsal gerilimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Fedakârlık söylemini artık duymak istemediklerini belirten Erdem, fedakârlık yapanların hep emekçiler olduğunu hatırlattı. Rantiyeye yüzde 100'leri aşan oranlarda faiz ödemeleri yapıldığını, emeğiyle geçinenlere ise en fazla yüzde 20'lerin uygun görüldüğünü bildiren Siyami Erdem, öncelikle rant ekonomisinden vazgeçilmesini istedi. Erdem, kamu emekçilerini enflasyona ezdirmeyeceğini söyleyen hükümetin, 1999'un yaklaşık 6 ayında ortalama 120 milyon lira maaş alan kamu emekçisini 91 dolar ücret kaybına uğrattığını bildirdi. Kamu emekçisinin yüzde 20 zamlı maaş alması halinde 40 dolar zarara uğrayacağını kaydeden Erdem, önümüzdeki 6 ay sürecinde de dolar bazında ücret kaybının devam edeceğini vurguladı.
Kamu emekçilerinin, geçtiğimiz günlerde yurt çapında yaptığı eylem ve etkinliklerde adaletli ücret talebindeki kararlılığını gösterdiğini ifade eden Erdem, bu eylem ve etkinlikler öncesi Başbakan'la görüşme çabası içinde olduklarını ancak Başbakan'ın görüşme taleplerine yanıt vermeyerek, kamu emekçilerine alanları gösterdiğini belirtti.
'IMF ile görüşün'
Başbakan Ecevit'in KESK'e, IMF heyeti ile görüşme tavsiye ettiğini açıklayan Erdem, "Hükümet; 'Bütçeyi IMF belirliyor, siz de bizim yerimize IMF heyeti ile görüşün' mü demek istiyor" dedi.
Kamu emekçilerinin yoksulluğa ve sefalet ücretlerine razı olmayacağını bildiren Siyami Erdem, hükümetin bu tutumu üzerinde ısrar etmesi halinde haklı mücadelelerine devam edeceklerini, tepkilerini, 26-27 Haziran tarihlerinde ülke çapında yapacakları mitinglerde dile getireceklerini söyledi.
'İnsanca bir yaşam için gerekeni yapacağız'
Hıdır Yıldız (Tüm Bel-Sen 3 No'lu Şube Başkanı): Hükümetin belirlediği yüzdelik zam oranlarını kabul etmeyeceğiz. Bugün 80-100 milyon lira arasında ücret alan bir memura yüzde 100 zam yapılsa da yetmez. İnsanca bir yaşam için ne gerekiyorsa, onun için mücadele edeceğiz. Grevli toplusözleşme hakkını güvence altına almak ve ücret belirlemelerinde taraf olmak istiyoruz. Yüzdelik zammı kabul etmek, mevcut gidişatı kabul etmek demektir. IMF'nin telkinleriyle hareket edilmektedir. Ülke ipotek altına alınmış, iç ve dış borçlarla emperyalistlere peşkeş çekiliyor. MAI, MIGA gibi anlaşmaların altına imzalar atılıyor. Bizim tavrımız asıl bunlara yöneliktir.
İlyas Ulukaya (Tüm Bel-Sen üyesi): Hükümet kamu emekçilerine sadaka düzeyinde bir zam vermek istemektedir. Kamu emekçilerinin bunu kabul etmesi söz konusu değil. Biz kamu emekçileri olarak, grevli toplusözleşme hakkımızı alana kadar, haklı ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.
Nurcan Berberoğlu (Tüm Bel-Sen üyesi): Toplusözleşme hakkımızı istiyoruz. Ülkeyi yönetenler insan hakları ve demokrasiden bahsediyorlar. Bunların gereğini yerine getirmek, ancak üretici güçlerin hakkını vermekten geçer. Üç kişi de kalsak mücadelemizi sürdüreceğiz.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye AİHM'de liste başı

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa