23 Haziran 1999 21:00

Kosova mayın tarlası

Kosova'nın dört bir yanına yayılmış olan mayınlar ve

Paylaş
Kosova mayın tarlası
Kosova'da NATO bombardımanının ve Sırp güçleriyle Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK) milisleri arasındaki çatışmaların sona ermesinin ardından sivil Arnavutlar, toprağa gömülü bulunan yüzbinlerce mayın ve 'henüz' patlamamış bombaların korkusuyla yaşıyor. Önceki gün, 12 yaşındaki Burim Perteşi isimli Arnavut çocuğu, Prizren kentinde bir mayının patlaması sonucu ağır yaralandı. Perteşi'nin başına gelen, belki de bundan sonra her gün bir yenisinin yaşanacağı vahşetin ilk örneği.
Nitekim, ülkenin dört bir yanına yayılmış bulunan mayınların temizlenmesinin 5 yılı bulacağı kaydediliyor.
Kosova'daki mayınların NATO tarafından temizlenmesinde görevli ABD'li uzman Donald Steinberg, özellikle başkent Priştine çevresi, Arnavutluk ve Makedonya sınırı ve bazı karayollarında mayın durumunun 'çok kötü' olduğunu söyledi. "Kosovalılar'ın mayınsız, emniyetli bir yaşama geçmeleri için maalesef yoğun çalışmayla dolu 5 yıl gerekiyor" diyen Steinberg, Sırplar'ın çekilirken, ev ve binalara bıraktığı bubi tuzakları ve NATO'nun hava saldırıları sırasında atılan patlamamış bombaların da önemli bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.
Bu arada, Kosova'ya iki İngiliz askerinin ölümüne neden olan patlamanın patlamamış NATO bombaları yüzünden gerçekleştiği İngiliz askeri kaynakları tarafından da doğrulandı.
ÖNCEKİ HABER

Çevre katliamı doludizgin

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa