22 Haziran 1999 21:00

Kazak gömlek alır gibi

Okumayan insanımız, kendisine sunulanı kapitalist tüketim anlışıyla hızla tüketir durumda. Hatta, ustalarımızın bile adını anmadan.

Paylaş
Kazak gömlek alır gibi
Arife Kalender - Şair, PEN Yazarlar Derneği Genel Sekreteri
Özellikle son dönemde Türk şiirinin çoğaldığı söyleniyor. Bana TÜYAP'ta; "Bir çok şiir kitabı yayınlanıyor ne diyorsunuz?" diye sorulduğunda yanıtım aynen şöyleydi: "Çokluk değil, nitelik önemlidir." Bu bağlamda yayınlanan kasetlerin de, kitapların da niteliği çok önemli bir olgu. Okumayan insanımız, kendisine sunulanı kapitalist tüketim anlışıyla hızla tüketir durumda. Hatta, ustalarımızın bile adını anmadan tüketir durumda. Bu, mağazadan herhangi bir kazak gömlek alıp da giyip atmaya benziyor. Oysa sanat kalıcıdır ve zamanlar arası yolculuğa hazır bir olgudur.
Tabii bunu insanlarımız -kültür düzeyini düşünürsek- değerlendirecek ve eleştirecek birikimde değiller. Ancak aklı başında yayın organlarının, toplantıların, hatta medyada gerçek anlamda sanat programları yapan insanlarımızın bu konuya parmak basması gerekiyor. Ayrıca, genelinde eğitim sisteminden başlıyor bu olgu. Çünkü 50 sonrası edebiyatımız edebiyat kitaplarında yerini almıyor. Ahmet Haşim'de kalmış bir okuyucu da bugün güncel olan bir şiiri takip edemiyor.
Görsel olgu daha kolay erişebildiği için insanlara hazır olarak sunulanı sorgulamadan alıp kullanır durumda şu anda insanlarımız. Yani hem eğitim kurumlarının, hem sanat kurumlarının, hem de ciddi yayın ve edebiyat organlarının bunu açıklaması, tepki göstermesi gerekiyor. Şiir kasetine karşı değilim, kendini kanıtlamış bir şairin kendi sesinden şiirlerini yorumlaması doğal bir şey. Ancak, şiir kapkaççılığına karşıyım. Ondan bir tane, bundan bir tane, sektöre hizmet için yapılmış ve şiir olmayan öğelerle yapılmış kasetlere karşıyım.
Görsel olan herşey insana okunmadan erken ulaşır. Oysa şiir okunur, düşünülür, yorumlanır, duyumsanır. Sadece lafları, günlük olaylarımızı, acılarımızı, hüzünlerimizi bir fon müziğinde seslendirdiğimiz zaman çok daha farklıdır, bizi etkileyebilir. Ama bunları bir kitapta okuduğumuz zaman da hiçbir şey olmadıklarını görürüz. Bu nedenle kasetini dinlediğimiz şiirleri kitapta görmek zorundayız. Yüreğimizden ve beynimizden geçirmek zorundayız, daha sonra onun müzikle nasıl olabileceğini değerlendirmeliyiz.
ÖNCEKİ HABER

Şiirin biri bin para!

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa