22 Haziran 1999 21:00

İÜ'de dekan da Rektör'e isyan etti

İstanbul Üniversitesi, rektörlüğünün antidemokratik tutumları nedeniyle art arda gelen istifalarla sarsılıyor. Son olarak Hukuk Fakültesi Dekanı Aysel Çelikel de istifa etti.

Paylaş
İÜ'de dekan da Rektör'e isyan etti
İstanbul Üniversitesi (İÜ) yönetiminin despotik uygulamaları nedeniyle art arda gelen istifalara bir yenisi daha eklendi. Hukuk Fakültesi Dekanı Aysel Çelikel, yönetim anlayışının antidemokratik olduğunu belirterek, dekanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.
Çelikel rektörlüğe gönderdiği yazıda, rektörlüğün "reform adı altında uygulanmasına karar verilen ve dayatılan" modelinin, hukuk fakülteleri dekanlarının da katıldığı toplantılarda Türkiye'deki hukuk fakültelerinde öğretime uygun olmayacağı kararına varıldığını kaydetti.
Çelikel, sonucun raporlarla YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e iletildiğini belirterek, aynı konuda İÜ Hukuk Fakültesi anabilim dalı başkanlarının, önerilen sistemin uygulanmasına ilişkin sakıncalarını içeren imzalı görüşlerinin de Rektörlüğe ve YÖK Başkanlığı'na bildirildiğini vurguladı.
Antidemokratik yönetim
Çelikel, modele uygun olarak hazırladıkları yönetmelik taslağının, fakültede uygulanamayacağı konusunda Akademik Kurul'da ittifakla karar alındığını söyledi. Çelikel, "Fakültemizin öğretim üyelerinin tümünün karşı olduğu ve şahsen de uygulama kabiliyeti olmadığına inandığım bir yönetmeliğin yöneticisi olarak uygulanmasında aracı olmam mümkün değildir" dedi.
Çelikel, rektörlüğe gönderdiği yazıda şunları söyledi: "YÖK Kanunu'nun rektörlere tanımış olduğu akıl almaz yetkiler, sizden önceki rektörler zamanında da vardı. Ancak hiçbir rektörün bu yetkileri sizin anladığınız çerçevede uyguladığı görülmemiştir. Bu yetkiler akademik gelenekler göz ardı edilerek, üniversitemizde subjektif, antidemokratik ölçüler içeren dayanılmaz baskıya dönüşmüştür. Bu antidemokratik yönetim anlayışının, dekanlığımıza ait bütün yetkileri şahsınızda toplar hale getirmesi, birlikte çalışma olanağımızı ortadan kaldırmıştır. Bana büyük bir güvenle bu onurlu görevi iki dönem yapma olanağı sağlayan fakültemiz öğretim üyelerinin, araştırma görevlilerinin, memurların ve öğrencilerimizin bu kararımı anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyorum. Faydalı olma olanağını kaybettiğim dekanlık görevinden istifa ediyorum." İÜ Rektörlüğü'nün bilimsel yöntemlerden uzak uygulamaları nedeniyle kısa bir süre önce, Hukuk Fakültesi Kamu Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çetin Özek, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Tanör ile Genel Kamu Hukuku, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi ile Türk Hukuk Tarihi Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Cemal Bali Akal da görevlerinden istifa ederek, yönetimin tavrını protesto etmişlerdi.
Daha önce de, İÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Şenatalar, İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ülkü Azrak ile İÜ Mühendislik Fakültesi Kimyasal Teknolojiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Orbay çeşitli gerekçelerle görevlerinden istifa ettiklerini açıklamışlardı.
ÖNCEKİ HABER

MHP'den 'mezarda emekliliğe' destek

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa