21 Haziran 1999 21:00

NATO uçakları umduğunu değil    bulduğunu vurdu

NATO saldırılarında zarar görmeyen tek güç, Yugoslav ordusu oldu. Geri çekilen onbinlerce asker ve binlerce askeri araç, askeri hedeflere zarar veremediğini kanıtlıyor.

Paylaş
NATO uçakları umduğunu değil
   bulduğunu vurdu
NATO uçaklarının Yugoslavya bombardımanı sırasında askerden çok sivil öldürdüğü, Kosova'da bulunan Yugoslavya 3. Ordusu'nun hemen hiç zarar görmeden geri çekilmesiyle bir kez daha kanıtlandı.
'Şaşırtıcı bir güç'
Independent gazetesinde dün yayınlanan habere göre, NATO yetkilileri, bölgeden çekilen binlerce tank, füze rampası, topçu bataryası, personel taşıyıcısı ve kamyonların üzerinde "tek bir çizik" bile olmadığını gördüklerinde "çok şaşırdılar". Geri çekilme süreci, Kosova'da NATO kara birlikleriyle savaşmak için hazır bekleyen tam 60 bin Yugoslav askerinin bulunduğunu da gösterdi. NATO, daha önce bu rakamın 40 bin olduğunu söylemişti. Bombardıman boyunca ABD ve NATO'nun sesi olmayı reddeden az sayıdaki gazeteciden biri olan Robert Fisk'in haberine göre, Yugoslav askeri kaynakları, NATO uçaklarının kendilerine zarar vermediğini doğruladı. Kaynaklar, Kosova'da yaşamını yitiren 600 civarında askerin yarısının UCK saldırıları sonucu öldüğünü belirttiler. Aynı kaynaklar, savaş hazırlıklarının bir yıl önce başladığını, çünkü bu dönemde, ABD'nin Bulgaristan'a gizli bir uydu hedef saptama istasyonu kurduğunu öğrendiklerini kaydettiler.
1500 sivil öldü
Bu arada, Belgrad'ın verdiği ve medya tarafından "abartılı" bulunan sivil kayıp sayısı, ülkede araştırmalar yapan batılı kuruluşlar tarafından doğrulanıyor. Bu kuruluşlar, bombardımanın bilançosunu "1500 sivil ölü" olarak açıkladılar. Bunların en az 450'sinin, Grdeliça, Varvarin, Surduliça, Aleksinaç, Cupriya, Luzane ve Kosova'nın çeşitli bölgelerinde yaşamını yitirdiği bildirildi. Diğer ölümler ise başkent Belgrad, Kralyevo, Kraguyevaç, Nis ve Novi Sad'da meydana geldi.
Askeri kayıp çok az
Yugoslav ordusunun kaybı ise oldukça az oldu. Bir askeri kaynak, silahlı kuvvetlerin NATO saldırılarında sadece 132 kayıp verdiğini belirtirken, 3. Ordu Komutanı General Neboysa Pavkoviç, daha farklı bir rakam verdi. Pavkoviç'in verdiği bilgiye göre, Kosova'da 169 asker öldü, 299 asker de yaralandı.
Deneyimli muhabir Fisk'in yorumuna göre, bu rakamlar, NATO propagandasının kofluğunu da ortaya koyuyor. NATO sözcüleri, savaş boyunca "saptanan tüm askeri hedeflerin imha edildiğini" söyleyip durmuşlar ve harekâtı "tarihin en hatasız bombardımanı" olarak nitelemişlerdi.
Saddam taktiği sonuç verdi
Onbinlerce Sırp askeri ve binlerce askeri araç Kosova'dan hasarsız ayrılırken, 3. Ordu Komutanı General Pavkoviç, bombardımanda sadece 7 tank, üç nakliye aracı, 13 antitank silahı yitirdiklerini açıkladı. Bombalanan çok sayıda askeri baraka ve kışlanın ise, çok önceden boşaltıldığı saptandı. Yugoslav ordusunun, NATO uçaklarına karşı, Irak'ın kullandığı "sahte hedef" taktiğiyle başarılı olduğu belirtiliyor. Sırp yetkililer, uçaklara karşı ateşlenen füzelerin ardından atış sahasının terk edilerek yerine "maket füzeler" konulduğunu açıkladılar. Bir yetkili, "NATO keşif uçaklarının, ateş açılan noktayı saptaması için en az 12 saat gerekir. Biz de her 12 saatte bir tüm birliklerimizin yerini değiştirdik" dedi.
Boya kampanyası!
Aynı yetkili, ordudaki füze teknisyenlerinin patlamamış bir Tomahawk füzesini inceleyerek önemli bilgilere ulaştığını da söyledi. Buna göre, füzeler görüntüye göre değil ısıya göre hedefe ilerliyorlardı. Bu nedenle, hedef olacağı düşünülen tüm tesislerin yakınlarında lastikler yakılarak füzeler yanıltıldı.
Ayrıca, renklerin farklı derecede ısılar yaydığı ilkesinden hareket edilerek, köprüler "daha az sıcak" renklere boyandı. Kosova'nın güneyindeki birçok köprünün kırmızı, sarı, mor ve yeşil karelerle bezeli olması, bu bilgileri doğruluyor.
Yugoslav ordusu, savaş uçaklarını da kamuflaj ve sürekli yer değiştirme yöntemiyle korumasını bildi. NATO propagandasının aksine, ordunun hava kuvvetinin hâlâ 'yerinde' olduğu kaydediliyor.
Sivilleri bilerek vurdular
Ordu yetkililerinden biri, NATO'nun bu durumda bilinçli olarak sivilleri hedef aldığını belirterek şöyle konuştu: "NATO sivilleri bombalamaya başladığında, ordumuzun bu işten sağlam çıkacağını anlamıştık. NATO gizlenmiş araçlarımızı bulamıyordu ve bu nedenle bilinçli olarak sivilleri ve altyapıyı hedef aldı."
Öte yandan, Rus birliklerinin ani Kosova işgalinin de bir 'yanlış anlama' olmadığı kesin olarak açığa çıktı. Moskova'daki Savunma Bakanlığı'nın, işgalden tam bir hafta önce Bosna'daki Rus birliklerine şifreli bir mesaj gönderdiği ve Priştine Havaalanı'nı almalarını emrettiği belirtildi. Mesaja göre bu operasyonun adı "Kalkan Operasyonu".
ÖNCEKİ HABER

Faili meçhuller ülkesiyiz

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa