20 Haziran 1999 21:00

Altıncı drama festivali değerlendirildi

Kocaeli Bölge Tiyatrosu (KBT), 5-13 Haziran tarihleri arasında 6.'sı gerçekleştirilen "Drama Seminerleri ve Dönem Sonu Oyunları Festivali"nin halen KBT'nin...

Paylaş
Altıncı drama festivali değerlendirildi
Kocaeli Bölge Tiyatrosu (KBT), 5-13 Haziran tarihleri arasında 6'ıncısı gerçekleştirilen "Drama Seminerleri ve Dönem Sonu Oyunları Festivali"nin halen KBT'nin eğitim birimlerine katılan kursiyerlerin yıl sonu etkinliği olmaktan kurtulamadığını bildirdi.
KBT'den yapılan yazılı açıklamada, festivalin Kocaeli dışında tiyatro yapmaya çalışan amatör-profesyonel grupların katılımları yanında, kendi şehirlerinde tiyatro yapan insanlardan oluşan en az bir grupla katılacakları bir seminerler zinciri ve sonunda da ürünlerin sunulduğu bir organizasyon olarak hedeflendiği kaydedildi. Tüm bunlara rağmen bu yıl ancak aktif olarak drama atöl -yelerinin kurulabildiği vurgulanan açıklamada, bunun ise umut verici olduğu ve festivalin ulusal bir festivale dönüşmesinin bir ayağını oluşturabileceği dile getirildi.
Festivalin, sanatın her alanında ürün veren sanatçı kurum ve kişilerin katılımlarını hedeflediği vurgulanan açıklamada, "Onbeş yıl deneyleri süren Anadoluda Kent Tiyatrosu yaratma idealizmi, Kent Tiyatrosunu ve kalıcı bir Tiyatro Hareketini yaratmasına rağmen, 'Drama Seminerleri ve Dönem Sonu Oyunları Festivali' tamamen bir hizmet içi eğitim semirlerine dönüşmek üzere. Tiyatromuzun eğitim birimlerine katılan kursiyerlerin yıl sonu etkinlikleri gibi kaldı" denildi.
Açıklamada ayrıca, 6'ıncı festivalde yaratıcı drama atölyelerinde 270 adayın seminerlerden geçtiği, bunlardan halen okullarda öğretmen olarak görev yapan 125'i dışındakilerin ise öğrenci veya herhangi bir işte çalışan meslek sahibi insanlar oldukları ifade edildi. Açıklamada, festivalde ulaşılan izleyici sayısının 20 bin civarında olduğu da dile getirildi.
ÖNCEKİ HABER

Dergi kapağından sergi

SONRAKİ HABER

Dersim'de 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa