19 Haziran 1999 21:00

Hükümetten çiftçiye IMF tarifesi

Hükümet, çiftçiye de IMF tarifesini uyguladı ve taban fiyatı 80 bin lira olarak açıkladı. Çiftçiler ise "Taban fiyat kabul edilemez. Tepkimizi göstereceğiz" dediler.

Paylaş
Hükümetten çiftçiye IMF tarifesi
IMF'nin şartları doğrultusunda memura en fazla yüzde 25 oranında zam düşünen hükümet, buğday taban fiyatını 80 bin lira olarak belirledi. Çiftçiler, geçtiğimiz yıl en düşük 100 bin lira taban fiyat istiyorlardı. Üstelik taban fiyatı, Çukurova ve Konya gibi bölgelerde çiftçilerin Türkiye Mahsulleri Ofisi ve tüccarlara ürünlerini satmaya başladıktan iki hafta sonra belirlendi. Bu da, enflasyon karşısında çiftçinin alacağının daha da erimesine yol açacak. Tarım Bakanı Gökalp ise taban fiyatı savunarak, 'ustaca davrandıklarını' savundu.
IMF heyetinin gelmesiyle birlikte memur maaşlarının resmi olarak açıklanmasa da yüzde 25 oranında belirlenmesi ağırlık kazanırken, dün de hükümet üreticiyi yaktı. Maliyetlerin yüzde 100'e yakın bir artış gösterdiği bu yıl, buğday taban fiyatında yüzde 28.9 ile yüzde 50.9 arasında bir artış sağlandı.
Tarım Bakanı: 'İyi çaktık'
Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, alım fiyatlarını açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, "Ustalıkta 40 kere ölçüp bir kere çakmak vardır. Biz fiyat analizimizi iyi yaptık. Rekolteyi dikkate aldık. Köylünün zarar ve ziyanının telafi edilmesi için çalıştık" diyerek sadaka gibi fiyatı savundu.
Buğdayın ton fiyatının 193 dolar olarak belirlendiğini, dünyadaki ortalama fiyatın ise 110 dolar olduğunu ileri süren Gökalp, şöyle devam etti:
"Biz dünya fiyatlarını ve enflasyonu dikkate alarak bu fiyatı belirledik. Yani 83 dolarlık artış sağladık. Çiftçinin sıkıntılarını, zarar ve ziyanını dikkate aldık. Çiftçinin enflasyonun altında ezdirilmemesi için elimizden geleni yaptık. Biz enflasyonu aşağı çekmek istiyoruz. İnsanımız da enflasyona artık tahammül edemiyor. Bu işlemin ölçülü, dengeli yapılması gerekir." Gökalp, ödemelerin peşin olarak yapılacağını da iddia ederken, fındık, tütün ve çay üreticileri için de aynı sözün verilmesine rağmen hâlâ paralarını alamamaları konusuna değinmedi. TMO'nun finans kaynağını ayarladıklarını, hiçbir sıkıntı çekmeyeceklerini kaydeden Gökalp, "Biz buraya kara tablo çizmeye, ağlamaya değil, sorunları omuzlayıp çözmeye geldik. Bu bir bayrak yarışıdır. Allah'ın izniyle biz bunu yapacağız" diye konuştu.
'Eylüle getiren kazanır'
Gökalp, buğdaya ayda 2000 lira artış sağlayacaklarını belirterek, eylüle yakın bir zamanda ürününü getirenin bugünkü fiyatın 6000 lira üzerinde fiyat alacağını belirtti. Ancak eylül ayına kadar çiftçinin ürününü elinde tutması mümkün değil. Gökalp, gazetecilerin soruları üzerine IMF'nin tarım politikasıyla ilgili bazı önerilerde bulunduğunu belirterek, "Bunlar talep değil, öneridir. Ben bunları IMF'nin koşulu olarak algılamıyorum. Bu bir fikir teatisidir. Biz gelişmiş ülkelerin tarımda gidişatına bakarız, ölçer, tartarız, ona göre politikamızı belirleriz. Türkiye Cumhuriyeti kendi politikasını kendi belirler" karşılığını verdi.
Buğday çeşitlerine göre taban fiyatlar şöyle uygulanacak: Anadolu kırmızı sert buğdayının (ekmeklik buğday) fiyatı 80 bin lira düzeyinde oluştu. Makarnalık buğdayın fiyatı 84 bin lira, Anadolu durum buğdayının fiyatı 92 bin lira, proteini düşük kırmızı yarı sert buğdayın fiyatı 72 bin lira, diğer buğdayların fiyatı da 64 bin lira olarak belirlendi. Beyaz arpanın destekleme alım fiyatı 60 bin, siyah ve açık arpa ile çavdar ve yulafın 56 bin, mısırın ise 68 bin lira oldu.
ÖNCEKİ HABER

'Hükümet gerçekleri çarpıtıyor'

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa