19 Haziran 1999 21:00

Rusya da Kosova'dan parsa kaptı

Rus birliklerinin Kosova'nın başkenti Priştine'ye girmesiyle ortaya çıkan Batı-Rusya gerginliği, Rusya'ya da denetim bölgeleri verilmesiyle yatıştı.

Paylaş
Rusya da Kosova'dan parsa kaptı
Rus birliklerinin NATO'nun otoritesi dışında Kosova'nın başkenti Priştine'ye girmesiyle ortaya çıkan Batı-Rusya gerginliği, Rusya'ya da denetim bölgeleri verilmesiyle yatıştı. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de ABD'li ve Rus diplomatlar arasında sağlanan uzlaşma sonucu NATO komutası altına girmek istemeyen Rusya'nın Kosova Barış Gücü (KFOR)'ne katılımına karar verildi. Böylece Rusya, askeri-diplomatik manevrası sayesinde, yağmalanan Kosova'dan parsa kapmayı başarırken, ABD Başkanı Bill Clinton anlaşmadan memnun olduğunu belirtti.
Rus askeri 'bağımsız'
Anlaşmanın altına imza atan Cohen ve Sergeyev, düzenledikleri basın toplantısında Rus birliklerinin kendi komutanları tarafından yönetileceğini, ancak NATO komutanlarıyla birlikte hareket edeceğini bildirdiler. Cohen, anlaşmada, NATO komuta zincirinin korunması da dahil olmak üzere İttifak'ın asli menfaatlerinin saklı kaldığını söyledi.
Halen Rus askerlerinin denetiminde bulunan Priştine'deki Slatina Havaalanı'nın, bütün uluslara açılacağını duyuran Cohen, "Başkan Bill Clinton ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin bizden, Rus birliklerinin KFOR'a katılımı konusundaki detayları görüşmemizi istediler" dedi. Sergeyev ise Kosova'ya yerleştirilecek olan Rus askerlerinin tamamen Moskova'nın denetiminde olacağını söyledi. Sergeyev, Rus birliklerinin 'sorumluluk bölgeleri' üzerine anlaştıklarını da ifade etti, ancak bu bölgenin nereleri kapsadığını açıklamadı.
Fakat, ABD'li bir üst düzey yetkili, Rusya'nın KFOR'a 3700 asker göndereceğini söyledi. Adını vermek istemeyen yetkili, bu askerlerden 2985'inin ABD, Fransa ve Almanya'nın kontrolündeki bölgelere, 720'sinin de Slatina Havaalanı'na yerleştirileceğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Londra da toz duman oldu

SONRAKİ HABER

Fatih'te Tacikistanlı kadın ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa