18 Haziran 1999 21:00

ÖDP'den 'koca-kulak'a suç duyurusu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiği "koca kulak" skandalı ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Paylaş
ÖDP'den 'koca-kulak'a suç duyurusu
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve beraberindeki heyet, bireylerin haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiği, yüksek kamu görevlilerinin dahi dinlendiği "koca kulak" skandalı ile ilgili suç duyurusunda bulundu.
Kaya, 1 Nisan 1997'de Ufuk Uras'ın başvurusu ile Ankara 2 No'lu DGM'nin hukuka aykırı dinlemenin iptaline karar verdiğini hatırlatarak, 2 yıl geçmesine rağmen yargı kararlarının uygulanmayarak, telefonların dinlenmeye devam edildiğini söyledi. Kaya, dün Ankara Cumhuriyet savcıları Bülent Ünlüsoy ve Ergün Buyuran'a yargı kararlarını uygulamayanlar ve bu kararlara rağmen telefonları dinlemeye devam edenler hakkında suç duyurusunda bulundu.
Kaya, savcılıktan çıkışta yaptığı açıklamada, DGM kararına rağmen emniyetin yargı mensuplarının telefonlarını dahi dinlediğini hatırlatarak, "Türkiye hukuk devleti mi polis devleti mi?" diye sordu.
Yargıyı bir kez daha uyarmak için suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Kaya, ayrıca, "Telekom Genel Müdürlüğü yeni gelişen dinleme teknolojilerini öğrenmek üzere yurtdışına personel göndermiş midir? Telekom Genel Müdürlüğü binasının B Bloku ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında bir bağlantının olduğu ve buradan tüm Türkiye'nin dinlenebildiği doğru mudur?" sorularının cevaplanmasını istedi.
ÖNCEKİ HABER

'Soruşturmayı tıkayan el,

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa