17 Haziran 1999 21:00

Spierer Tütün'de 'temizlik' operasyonu

Spierer Tütün'de yaptıkları eylemlerle toplusözleşmenin imzalanmasını sağlayan işçiler, iştenatılıyor.

Paylaş
Spierer Tütün'de 'temizlik' operasyonu
İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan Spierer Tütün Sanayii'nde işçilerin eylemlerinin ardındantoplusözleşmenin imzalanmasının üzerinden bir hafta geçtikten sonra 30 işçi işten atıldı. Tek Gıda-İş 7 No'lu Şube Başkanı Baki Turan, "işten atmalarda kasıt olmadığını" iddia ederken, işçilerpatronun "temizlik" yaptığını vurguladılar.
Spierer Tütün'de, işverenin uzlaşmaz tavrı nedeniyle tıkanan toplusözleşmeler, işçiler kararlıeylemleri ve iki gün işbırakarak, sendikayı ve patronu toplusözleşmenin imzalanması içinzorlamışlardı. Bu eylemin ardından bağıtlanan toplusözleşme, yine de tam olarak işçilerin talepleriniiçermiyordu. TİS imzalandıktan bir hafta sonra, 30 işçi işten atıldı. İşverenin liste oluşturduğunu veişten atmaların bu listeye göre yapıldığını söyleyen Spierer Tütün işçileri, yeni işten atmalaryaşanmasından endişeli. İşverenin, "kadrolarda temizleme operasyonu"na gittiğini vurgulayan işçiler,işten atılanların verilecek kâğıtları imzalamayacağını ve Bölge Çalışma Müdürlüğü'nebaşvuracaklarını belirterek, toplu halde Tek Gıda-İş İzmir 7 No'lu Şube'ye gideceklerini de söylediler.
Baki Turan: 'Kasıt yok'
Tek Gıda-İş 7 No'lu Şube Başkanı Baki Turan ise işten atmalara ilişkin sorularımızı yanıtlarken, "30işçinin çalıştığı branştaki işlerin bittiğini ve bu nedenle işverenin bu işçilerin iş akitlerini askıya almakisteğini" savundu. "İşverende kasıt bulunmadığını, işçilerin haklarını alarak çıkışlarını istediklerini" ilerisüren Turan, bu duruma işyerinde herhangi bir tepki gösterilmediğini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

'Hedefimiz yetkisizliği aşmak'

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kayyum, çocuklar için gönderilen bisikletleri yandaşa dağıtmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa