17 Haziran 1999 21:00

ÇHD, DGM'lerin kaldırılmasını istedi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından dünyapılan yazılı açıklamada, DGM'lerin, son günlerde gereksiz...

Paylaş
ÇHD, DGM'lerin kaldırılmasını istedi
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından dünyapılan yazılı açıklamada, DGM'lerin, son günlerde gereksiz ve geri düzeyde sadece askeri yargıçve askeri savcı tartışmasına çekilerek DGM'lerin özündeki hukuksuzluğun gizlenmeye çalışıldığıkaydedildi.
Açıklamada, DGM'lerin, özel ve olağanüstü, "sivil sıkıyönetim", adil yargılanma hakkına aykırı usulve maddi hükümlere sahip, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinin ürünü, savunma hakkını yok sayan vesavunmaya saldırıları cesaretlendiren, pişmanlık yasalarına göre karar verecek kadar hukukdışınaçıkan mahkemeler olduğu belirtildi.
DGM'lerin Avrupa istedi diye değil, halkın böylesi antidemokratik bir mahkemeye layık olmamasınedeniyle kaldırılması gerektiği dile getirilen açıklamada, "Belirsiz bir terör tanımı ile toplumun tümmuhalif unsurlarını potansiyel terör suçlusu olarak gördüğü, adli hükümlüler için cezanın yüzde40'ını yatınca şartlı tahliye hakkı tanırken siyasiler için cezanın yüzde 75'ini yattıktan sonra şartlıtahliye hakkı tanıdığı, Anayasa ile DGM sanıkları 'genel af' kapsamından çıkarıldığı için DGM'lerkaldırılmalıdır" denildi.
Açıklamada, DGM'lerin askeri yargıç ve askeri savcı nedeni ile değil; emniyet, adli tıp, savcılık,mahkeme, Yargıtay ve infaz kurumlarından oluşan bir sistem olarak tartışılması ve DGM'lerinbaşta Anayasa olmak üzere tüm hukuk sisteminden derhal çıkarılması istendi.
FP'den DGM değişikliğine destek
FP Genel Başkanı Recai Kutan, DGM'lerin 'sivilleşmesine' ilişkin Anayasadeğişikliğinin cuma günü yapılacak son tur oylamasında olumlu oy kullanacaklarını bildirdi.Kutan, Parti Genel Merkezi'nde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Okan Oğuz ve beraberindekiheyeti kabulünde, gazetecilerin DGM'ye ilişkin Anayasa değişikliğiyle ilgili sorularını yanıtladı.
Kutan, değişiklik için TCK 312'nci Madde ve Siyasi Partiler Yasası gibi koşulları önesürmediklerini belirterek, "Böyle bir pazarlığımız yok. DGM hakkında tabii bizim çıkmasınıistediğimiz bazı maddeler vardı. Bu maddeler de FP ile ilgili değil. Ülkenin bütünlüğü için bizceönemli olan bazı hususlardır. Ancak üzülerek ifade edeyim ki, bu olumlu tekliflere iktidar partileriitibar etmediler" diye konuştu. Kutan, Türkiye'nin itibarı bakımından DGM'lerle ilgili değişikliğincuma günü Meclis'ten çıkacağını belirterek; "Bunun karşılığında bizim herhangi bir şartımız yok"dedi.
Kutan, gazetecilerin, oylamada FP'nin tavrının ne olacağını sormaları üzerine olumlu oykullanacaklarını belirterek, "Şimdiye kadar ne olduysa yine o olacaktır. Grubumuzun büyükçoğunluğu müsbet istikamette oy kullanmıştır. Aynı tutum devam edecektir" dedi.Kutan, hükümette memur alımlarıyla ilgili çıkan görüş ayrılığına ilişkin soruyu yanıtlarken de,DSP'nin özellikle Milli Eğitim kadrolarını tahrip ettiği ve devletin kadrolarını yeterince kullandığınıbelirterek, MHP'nin de kadrolaşmak istediğini belirtti. Protokolde buna engeller getirildiğinianımsatan Kutan, uyuşmazlığın da bundan kaynaklandığını belirterek, partizanca ve devleti tahripedecek tutumlardan kaçınılmasını istedi.
Bu arada Kutan, Türkiye ekonomisinin büyük bir bunalımın eşiğinde olduğunu vurgulayarak, anamuhalefet partisi olarak kendilerine de önemli görevler düştüğünü, sivil toplum örgütleriyle birlikteçalışarak bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

'Hakim kararıyla yapılan dinlemeler de yasadışı'

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa