16 Haziran 1999 21:00

Patrona para, emekçiye saldırı

Yeni hükümet, daha ilk ayında büyük sermayeye, bankalara ve karaparacılara trilyonlarca liralık kaynak aktarırken, taleplerini ileten kamu emekçilerine saldırıyor.

Paylaş
Patrona para, emekçiye saldırı
DSP-MHP-ANAP hükümeti, memura yüzde 15'yi çok görürken, Meclis'ten çıkarılan ilk yasalarla patronlara katrilyonlar aktarıyor. Memura yapılacak maaş artışının bütçeye yük getireceğini iddia eden hükümet, 'Mali Sistem Reformu' adı altında çıkardığı banka kurtarma yasası ile holdinglere trilyonlar aktardı.
Hükümetin patronlara ikinci kıyağı ise, Vergi Yasası'nda yaptığı değişikliklerle karapara aklama olanağı tanımak oldu. Böylece 'Nereden buldun' düzenlemesi tarihe karıştı. Bu iki düzenleme ile patronlara, banka batıranlara bir kalemde katrilyonluk 'avanta' olanağı sağlanırken, memurlara ise asgari geçim sınırının altında yaşayacak maaş bile çok görüldü. Üstelik hükümet, memurların maaş artışını protesto eylemlerine de saldırdı. Böylece hükümetin bir aylık icraatı 'Patrona para, memura dayak' olarak şekillendi.
Mersin'de 20 gözaltı
Mersin'de hükümetin memur maaşlarına öngördüğü yüzde 15'lik artışı protesto eden yaklaşık 400 kamu emekçisine polis saldırdı. Saldırıda, aralarında KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, TÜMTİS Genel Sekreteri Şükrü Günsili ve KESK'e bağlı sendika yöneticilerinin bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.
Saat 12.00'de Defterdarlık binası önünde toplanan emekçiler, "Sadaka değil, toplusözleşme", "Hükümet zammını al başına çal" sloganlarını atarak oturma eylemine başladılar. Kamu emekçilerine hitaben önce KESK Mersin Şubeler Platformu Hüseyin Aral konuştu. Aral'ın ardından söz alan KESK Genel Başkanı Siyami Erdem'in konuşması sırasında polis, köpek ve coplarla kamu emekçilerine saldırmaya başladı. Siyami Erdem ve Şükrü Günsili'nin de aralarında bulunduğu 20 kişiyi gözaltına alan polis, gruplar halinde bulunan kamu emekçilerini de zorla dağıttı.
Gözaltına alınanlar Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, Eğitim-Sen'de toplanan diğer kamu emekçileri basın açıklaması yaptılar. SES Şube Yönetim Kurulu Üyesi Abbas Koluaçık tarafından yapılan açıklamada, "Bu olay, yasal haklarımızın siyasi iktidarlar ve onun emrindeki polis tarafından ilk gasp edilişi değildir. Kamu emekçileri insanca bir gelecek ve grevli, toplusözleşmeli sendika mücadelesinden gözaltıyla, baskıyla, keyfi uygulamalarla vazgeçecek durumda değildir. Bizim üzerimize köpekleri salanları, onlara emir verenleri, kamu emekçilerinin hakları için mücadele edenlerin gözaltına alınmasını protesto ediyoruz. Genel başkanımız ve diğer arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" denildi.
Polis Gaziantep'te de saldırdı
Polis, Gaziantep'te de memur maaşları için öngörülen yüzde 15'lik zamma tepki gösteren kamu emekçilerine saldırdı. Sloganlar atarak Atatürk Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kamu emekçisine saldıran polis, aralarında Eğitim-Sen Şube Başkanı M.Resul Doğan, Şube Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Hanifi Bozdoğan, Enerji Yapı Yol-Sen Şube Başkanı Turgut Darıcı, Tüm Maliye-Sen Şube Başkanı Şaban Pala, Tüm Yargı-Sen Şube Başkanı Hanifi Kocaaslan'ın bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı.
Diyarbakır'da engel
Diyarbakır'da maaş artışlarını protesto etmek isteyen kamu emekçilerine polis izin vermedi. Diyarbakır Defterdarlık binası önünde toplanan yaklaşık 300 memur, bordrolarını yakarak zam oranını protesto etmek istedi. Ancak polis engeli ile karşılaşan kamu emekçileri, daha sonra SES binasına giderek basın açıklaması yaptılar. KESK Diyarbakır Şubeler Plaftormu Dönem Sözcüsü Fuat Kumruaslan, yüzde 10'luk zammı "sadaka" olarak nitelendirdi ve "Bunların niyetleri bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmektir" dedi. Açıklama sloganlarla sona erdi.
Kocaeli'de 700 kişi
Kocaeli'de de Deftadarlık önünde toplanan yaklaşık 700 kamu emekçisi, bordro yakarak düşük maaş zammını protesto etti. Eylemde sık sık "IMF'ye değil emekçiye bütçe", "Hükümet zammını al başına çal" sloganları atan kamu emekçileri, sefalet artışını kabul etmeyeceklerini dile getirdiler. Basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Toptaş, hükümetin emekçilerin ve halkın değil, IMF'nin taleplerini dikkate aldığını belirtti. Öngörülen artışla geçinmenin imkânsız olduğunu kaydeden Toptaş, "Şimdi mücadele zamanı, başka yol yok" dedi.
Malatya/Sakarya
Malatya'da Türk Telekom Başmüdürlüğü önünde bordro yakarak öngörülen maaş artış oranını protesto eden kamu emekçileri adına konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mahmut Uzun, insanca yaşayacak bir ücret istediklerini söyledi. Açıklamanın ardından maaş bordrolarını yakan kamu emekçileri, daha sonra dağıldılar.
Sakarya'da Çeşme Meydanı'nda toplanan 300 kamu emekçisi, bordrolarını yaktılar. Eylemde, "Rantiyeye değil, emekçiye bütçe", "Sefalet ücretine hayır" sloganları atan kamu emekçilerine EMEP, ÖDP, CHP ve Emekli-Sen destek verdi.
Yalova/Hatay
Haber-Sen, Eğitim-Sen, Enerji Yapı Yol-Sen, Maliye-Sen ve Tarım Gıda-Sen üyelerinin katılımıyla Yalova'da yapılan eylemde de kamu emekçileri, yüzdelik zamlara razı olmayacaklarını, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini bildirdiler. Kamu emekçileri sloganlar atarak bordrolarını yaktıktan sonra eylemi bitirdiler.
Hatay'da KESK Tivoli'nin önüne yürümek isteyen kamu emekçilerine polis engel oldu. Eğitim-Sen binasının önünde yapılan basın açıklamasında kamu emekçileri, "Hükümet zammını al başına çal", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız" dediler.
Kahramanmaraş'ta ise Eğitim-Sen ve Enerji Yapı Yol-Sen tarafından, İl Özel İdare işhanı önünde yapılan basın açıklamasıyla yüzdelik artışlar protesto edildi.
Zonguldak/Çanakkale/Samsun
Zonguldak'ta Madenci Anıtı'nda toplanan kamu emekçileri, Gazipaşa Caddesi'nden sloganlarla yürüyerek, valilik binası önüne geldiler. Valilik binası önünde basın açıklaması yapan kamu emekçileri, bordrolarını yaktıktan sonra dağıldılar.
Çanakkale'de de öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kamu emekçileri, maaş bordrolarını yaktılar.
Samsun'da ise DSİ Bölge Müdürlüğü önünde toplanan memurlar, maaş zamlarını protesto ettiler.
'IMF elini cebimizden çek'
SES Şişli Şubesi, kamu emekçilerinin temmuz ayı ücretlerine yapılmak istenen zam oranını ve IMF politikalarını protesto etmek için dün Okmeydanı SSK Hastanesi'nde basın açıklaması yaptı. 'IMF elini cebimizden çek" sloganıyla başlayan eylemde, SES Şişli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Tuncer konuştu. "57. hükümet de geçmiş hükümetler gibi tek taraflı ücret artışı politikasında ısrar ediyor, sendikalarımızı görmezden geliyor" diyen Tuncer, çalışanların ücretleri söz konusu olduğunda her dönem olduğu gibi bu dönem de 'Bütçede para yok' denildiğini, oysa bütçenin yarısının faiz adıyla bir avuç rantiyeye peşkeş çekildiğini söyledi. Onurlu bir yaşam, çalışma yaşamının demokratikleşmesi, yüzdelik artışlar yerine insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve sendikalarının taraf olarak kabul edilmesi için alanlarda olacaklarını söyleyen Tuncer, önceki gün Haydarpaşa Garı önünde yaşanan polis saldırısını ve gözaltıları da protesto etti.
ÖNCEKİ HABER

Ekonominin itici gücü

SONRAKİ HABER

El Salvadorlu göçmen baba ve kızın fotoğrafı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa