16 Haziran 1999 21:00

'Yoksullar seslerini yükseltsin'

Hindistan'da 10 milyon üyeli KRRS adlı köylü örgütünün başkanı olan ve uluslararası Karavan eyleminin önderi olan Prof. M.D. Manjundaswamy, sorularımızı yanıtladı.

Paylaş
'Yoksullar seslerini yükseltsin'
Hindistan'da 10 milyon üyeli KRRS adlı köylü örgütünün başkanı olan ve uluslararası Karavan eyleminin önderi olan Prof. M.D. Manjundaswamy, sorularımızı yanıtladı.
Evrensel: Hindistanlı köylülerin içinde yer aldığı ve uluslararası tekellere ve WTO'nun politikalarına karşı mücadele eden örgütünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Nanjundswamy: Örgütümüz, Hindistan'ın Karnataka adlı eyaletinde topraksız ve az topraklı küçük çaplı köylüleri içinde toplayan bir köylü hareketidir. Hareketimize yaklaşık 10 milyon köylü üye olmuş bulunmaktadır. Örgütümüz Karnataka Rajya Ryota Sangha (KRRS) Uluslararası Karanavana adı altında başlatılan bu eylemlere önderlik ediyor ve şu anda Meksikalı köylülerden, Brezilyalı Topraksız Hareketine (MST) varıncaya kadar çok sayıda kuruluş tarafından desteklenen bu eylemlerimiz bugün burada sürüyor.
E: Global politikaların somut olarak Hindistanlı köylülerin yaşamı üzerinde nasıl bir etkisi oluyor?
N: Bu politikaların sonucu Hindistanlı köylülere çok ağır oldu, köylüler bu politikalara kurban edildi.
Sonuçları o kadar ağır oldu ki, çok sayıda köylünün yaşamını sürdürme olanakları ortadan kalktığından, çok sayıda köylü toplu intiharlara girişti ve yaşamlarına son verdi. Bundan daha kötü sonuçlar olabilir mi?
E: Birkaç sonut örnek verebilir misiniz?
Nanjundswamy: Liberal ekonomi uygulamalarının Hindistan'da uygulanmasından sonra Hindistan tarım ekonomisi çökmeye başladı. Köylüler ne ekeceklerine artık kendileri karar veremedikleri gibi, neyi satacaklarını, kaça satacaklarını da artık kendileri karar veremez oldular. Hangi tohumlukların kullanılacağına artık köylüler karar veremez oldu, geleneksel tohum yerine gen manipülasyonuna uğramış tohumlukların alımı bize dayatılmaktadır. Üstelik bu tohumluklarda sağlıklı bir ürünün elde edileceğine de emin değiliz. Diğer yanda köylüler bu tohumluklar yanında değişik tarım ilaçları kullanımına zorlanarak kredi yoluyla büyük borçların altına sokulmaktadır. Borçlarını ödeyemeyen köylüler de bir çıkmaza sürükleniyorlar ve bundan dolayı da sık sık intihara başvuruyorlar.
E: Şu anda Hindistan'da hangi uluslararası tekeller faaliyet yütürüyor?
Nanjundswamy: Şu anda ilk sıralarda KG adlı uluslararası tekel bulunuyor. Bu tekel çok sayıda tohumluk örneğini elinde bulunduruyor. Ondan sonra Monsanto tekeli gelmektedir, Monsato'nun merkezleri Amerika ve Kanada'da bulunmaktadır ve dünya çapında da büyük kazançlar elde etmektedir. Bugün şunu söyleyebiliriz ki, Mansato tekelli Hindistan tarım ekonomisine ilk saldıran tekel olarak da etkili ve büyük tekel durumunda bulunmaktadır.
E: Avrupa'da sürdürdüğünüz bu eylemlerle hangi amaca ulaşmak istiyorsunuz?
Nanjundswamy: Şu açık ki karar veren güçler bizim ülkemizde değil, bilakis Avrupa'nın güçlü merkezlerinde bulunmaktadırlar. Bu düşünce bizi buralara getirdi, bizim yükselttiğimiz bu sesin bu politikalarda etkilenen diğer insanlara da ulaşmasını istedik. Yoksulluk içinde yaşayan milyonlarca insanın sesini yükseltmesini sağlamak istiyoruz.
ÖNCEKİ HABER

Dünya köylüleri Avrupa'da

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa