16 Haziran 1999 21:00

Coca Cola raflardan kaldırılıyor

Belçika'da onlarca çocuğun Coca Cola'dan ciddi bir biçimde zehirlendiğinin ortaya çıkmasının ardından, Fransa ve Hollanda, içeceğin Belçika'dan nakliyatını yasakladı.

Paylaş
Coca Cola raflardan kaldırılıyor
Belçika'da onlarca çocuğun Coca Cola'dan ciddi bir biçimde zehirlendiğinin ortaya çıkmasının ardından, içecek Fransa, Hollanda ve Lüksemburg'da raflardan kaldırılıyor. Fransa ve Hollanda, Belçika'dan Coca Cola nakliyatını yasakladı.
Almanya'da toplatıldı
Almanya'nın Kuzey Vestfalya eyaletinde de Belçika'da üretilen 200 kasa Coca Cola mamülü piyasadan toplatıldı. Fransa'da Coca Cola'nın ürettiği meşrubatı içen iki kişinin zehirlenmesinin ortaya çıkması sonucu kutu Sprite, Fanta ve Coca Cola meşrubatlarının satışı yasaklandı.
Coca Cola'nın Belçika'daki üreticileri Fransa'daki zehirlenmeye, kutuların tahta ve ağaç korumada kullanılan kimyasal bir madde ile temas etmesini gösterdi. Fransa'da üretilen ve Belçika'da doldurulan kutularda ağaçların ve tahtaların mantarlaşmasını engelleyen 'Pestizid' kimyasal maddesinin karıştığını açıklayan Coca Cola, Belçika'da da şişeleme esnasında kalitesi düşük karbondioksid kullanıldığını itiraf etti. Belçika'nın Antwerpen tesislerinde üretilen meşrubatların satışı yasaklanırken, Coca Cola Belçika Genel Müdürü Phillipe Lenfant, sorunun sadece Belçika sınırları için geçerli olduğunu savundu.
Lenfant, zehirlenmenin Fransa'daki Dünkirchen ve Belçika'daki Antwerpen tesislerindeki üretimden kaynaklandığını ileri sürdü. Üretimden kaynaklanan "hatanın" yanısıra kutulanmış Coca Cola mamüllerinin Belçika sınırı yakınlarında "Pestizid" kimyasal maddesinin bulunduğu tahta paletler üzerinde depolanması da zehirlenmelere yol açmış. Bu kimyasal maddenin nefes yoluyla vücuda girerek bulantı ve baş dönmesi yarattığını söyleyen Lenfant, Belçika'daki zehirlenmelere gerekçe olarak şişeleme esnasında kalitesi düşük karbondioksid kullanılmasını gösterdi.
Kan eksikliği yapıyor
Belçikalı sağlık uzmanları ise zehirlenmeye kandaki hücrelerin kurumasını ve bunun sonucu olarak kan eksikliğini gösteriyorlar. Uzmanlara göre, alyuvarların imhasına yol açan zehir, mide krampı, bulantı, baş dönmesi şeklinde etkisini gösteriyor. Coca Cola'nın zehirlenmenin insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmediği doğrultusundaki açıklamasını gerçek dışı bulan sağlık uzmanları vücutta ciddi oranda kan eksikliğinin diğer hastalıklarla birleşmesi halinde ölümlere yol açabileceğine dikkat çekiyorlar.
Planlar suya düştü
Skandalın ortaya çıkmasından bir ay kadar önce, Coca Cola Fransız meyveli içeceği Orangina'yı satın almayı planlıyordu. Avrupa pazarında küçümsenemeyecek bir darbe yiyen Coca Cola'nın bu konudaki girişimleri de merak konusu. Birçok bölgede pazar daralması yaşayan Coca Cola yetkilileri şimdilik dünya çapındaki satışlarının yüzde 1'den az bir kısmını etkileyen yasaklamaların yayılmasından endişe ediyor.
Coca Cola Türkiye: Sorun yok
Belçika'da 88 çocuğun Coca Cola'dan zehirlenmesi olayının ardından, Coca Cola Türkiye Genel Merkezi ve Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ı da kapsayan Güney Avrasya Halkla ilişkiler Müdürlüğü Türkiye'de pazarlanan ürünlerin sağlığı tehdit edecek herhangi bir madde içermediğini savundu.
Coca Cola Medya İlişkiler Müdürü Seden Hatay, Belçika'da meydana gelen sağlık probleminin, zehirlenme değil sadece mide bulantısı olduğunu ileri sürerek, Türkiye'de böyle bir problemin meydana gelme ihtimalinin olmadığını savundu. Seden, sorunun karbondioksit gazından ve kutulamadan kaynaklandığını belirtti. Formüllerden ileri gelen herhangi bir sorunun olamayacağını söyleyen Seden, krize ilişkin özel bir araştırma yapılmadığı anlattı. Seden, "Biz zaten rutin kalite kontrol testlerimizi yapıyoruz. Sorunun kaynaklandığı Belçika'daki kutu firmasıyla da hiç bir bağlantımız yok. Türkiye'de böyle bir problemin yaşanması imkânsız" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Coca Cola'ya yasak!

SONRAKİ HABER

Suriyeli genç kadın çocuğuyla 4 gündür kayıp: Hayatından endişe ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa