15 Haziran 1999 21:00

Coca Cola'ya yasak!

Belçika'da 88 çocuğun zehirlenerek tedavi altına alınması üzerine Coca Cola şirketinin bütün ürünlerinin satışı yasaklandı.

Paylaş
Coca Cola'ya yasak!
Belçika'nın Flaman kesiminde geçtiğimiz hafta, okullarında kola içen 50 çocuğun rahatsızlanarakhastaneye kaldırılması, sonrasında da Gand kentinde bir okulda yine aynı nedenle 38 çocuğundaha hastanelik olması ile başlayan Coca Cola krizi yayılıyor.
Belçika Sağlık Bakanlığı, Coca Cola firmasının tüm ürünlerinin piyasadan çekilmesi talimatınıverdi ve satışını yasakladı. Rahatsızlanan çocukların 10'unun tedavilerinin hastanedesürdürüleceği bildirildi.
Tüketicilerden ellerindeki bu ürünleri kullanmamalarını isteyen Sağlık Bakanlığı, Coca Cola'nınşişe veya kutulardaki tüm ürünlerinin piyasadan çekilmesini emretti. Bakanlık, Coca Colaürünlerinin etkisiyle ciddi zehirlenmeler görüldüğünü belirterek, kansızlığa yol açan 'hemolyse'maddesinin bu ürünlerin içeriğinde bulunduğunu açıkladı.
Belçika Sağlık Bakanlığı, Coca-Cola firmasının durumu tatmin edici bir şekilde açıklığakavuşturana kadar tüm ürünleri üzerindeki satış yasağının süreceğini kaydetti. Sağlık Bakanlığıtarafından Coca Cola firmasının yasaklanan ürünleri arasında Coca Cola, Coca Cola Light,Sherry-coke, Fanta, Sprite, Splash, Nestea, Aqwarius, Bon Ayua, Kinley ve Lift bulunuyor.Şirketin piyasaya sürdüğü milyonlarca şişe ve kutu dolusu içeceği piyasadan çekmesine karşınBelçika Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak ülke genelinde yerleştirilmiş otomatik dağıtımmakinelerinde bulunan Coca Cola ürünlerini sağlığa zararlı "olabileceği" gerekçesiyleyasakladı. Bakanlık okul, hastane ve şirketlerde bulunan dağıtım makinelerinin deboşaltılması talimatını verdi. Coca Cola şirketi de, sağlığa zararlı kolalarını piyasadan topluyor.
Türkiye'de durum "sakin"...
Sorunun kimyasal üretim formülü mü yoksa, mikrobik bir sızıntı ya da üremeden mi kaynaklandığıkonusunda bilgileri olmadığını söyleyen Coca Cola Türkiye temsilciliği ise, kendilerine bu konudaherhangi bir bilgi ulaşmadığını belirterek sorunun yerel üretici firmadan kaynaklanan bir sorunolduğunu kendilerinin olağan kontrolleri dışında herhangi bir çalışma yapmadıklarını söyledi.
Türkiye Sağlık Bakanlığı ise, Belçika'daki Coca Cola krizi hakkında bilgilerinin olmadığını iddiaederek, bu konuda herhangi bir çalışma yapmadıklarını açıkladı.
Coca Cola'nın sabıkaları
1886 yılında kola içeceğinden üretilerek piyasaya sürülen Coca Cola'nın üretici firması, tepkilerüzerine, 1903 yılında üretim formülünde kullandığı uyarıcı koka bitkisini formülden çıkarttığınıaçıklamış, ama "ticari sır" olarak gizlediği formülünde sağlığa zararlı olabilecek başka ne gibimaddeler bulunduğunu açıklamayı reddetmişti.
1980'li yıllarda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan bir öğretim üyesi raporhazırlayarak, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle Coca Cola şirketinin ürettiği içeceklerin satış vedağıtımını durdurtmuş, firma birkaç gün sonra yeni bir rapor hazırlattırarak satışlarına devametmişti. Coca Cola, Belçika'daki faaliyetlerini 70 yıldır sürdürüyor.
ÖNCEKİ HABER

Köytaş işçileri yol kapattı

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa