15 Haziran 1999 21:00

Göktepe davasında gerekçeli karar açıklandı

Müdahil avukatların tüm ısrarlarına ve delillere rağmen kararda da, Göktepe'nin kasten değil, kastı aşan suretle öldürüldüğü iddia edildi.

Paylaş
Göktepe davasında gerekçeli karar açıklandı
Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe'yi katleden polisleri mahkûm eden Afyon Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Müdahil avukatların tüm ısrarlarına ve delillere rağmen kararda da, Göktepe'nin kasten değil, kastı aşan suretle öldürüldüğü iddia edildi.
8 Ocak 1996 tarihinde polis tarafından dövülerek katledilen Metin Göktepe'nin katillerinin yargılanması için kamuoyunun ve meslektaşlarının kararlı tutumu sayesinde yeterli olmasa da, sanık polisler 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Önceki gün açıklanan Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'nin dava hakkındaki gerekçeli kararında, "Olayın gelişimi ve sonuçlanması aşaması sürecinde, sanıkların toplumsal olayın psikolojisi içinde kasten hareket ettiklerinin kesin olarak anlaşılmadığı, ölümü sonuçlandıran darbelerin çokluğunun ve bu darbelerin hayati bölgelere isabet etmesinin de tek başına öldürme kastını göstermediği, ayrıca sanıklarla maktul arasında öldürmeyi gerektirecek husumetin bulunmadığı, (...), sanıklar hakkında TCK'nın 452/1 maddesinde yazılı kastın aşılması suretiyle adam öldürme suçundan hüküm kurulduğu ve TCK'nın 463 maddesinde yazılı faili gayri muayyen şekilde eylemin gerçekleştiği sonucuna varılmıştır" dendi.
Katillerin cezaları bir kez daha onandı
Katillerden Seydi Battal Köse'nin, Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda Metin Göktepe ile birlikte gözaltına alınan insanların dövülmesi olayında, 'dövme olayını yasaklamadığı', 'dövme olayını destekler mahiyette tavırları ile eylemin icrasını kolaylaştırdığı', suçun 'işlenmesini sağladığı' için aldığı 7 yıl 6 ay hapis cezası kararda tekrar dile getirildi. Davanın diğer sanıkları için de karar duruşmasında verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası kararı gerekçelendirildi. Mahkemenin kararı, önümüzdeki günlerde Yargıtay'da görüşülecek. Yargıtay kararı onaylamazsa, dava dosyası tekrar yerel mahkemeye gönderilecek.
Dava 'sahiplerini' haklı çıkarmıştı
Davanın karar duruşması sonunda, davanın takipçileri katilleri için verilen cezaların yeterli olmadığını, ancak 'gazeteci öldüren zihniyetin' mahkûm olduğunu söylemişti. Afyon'daki her duruşmada hazır bulunan binlerce takipçi, yerli ve yabancı basın mensupları, Fadime Göktepe, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, davanın sonucunun halkın vicdanını tatmin etmediğini, ancak 'Biz sahip çıkarsak katillerin hepsi yargılanacak' şiarını haklı çıkardığını belirtmişlerdi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Hak ihlalleri endişe verici boyutlarda
Mazlum-Der Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, 18 Nisan seçimlerinden sonra oluşan parlamento ve yeni meclisin ilk oturumunda yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.
Mayıs ayı insan hakları raporunu açıklayan Ensaroğlu, içinde "insan haklarından ve temel hürriyetlerden herkesin yararlanması için çalışacaklarına" ilişkin ifadelerin de bulunduğu and içme töreninin yapıldığı ilk oturumda yaşanan hak ihlallerinin, insan haklarının yakın geleceği açısından endişe verici olduğunu belirtti. Ensaroğlu, Güneydoğu'da süregelen insan hakları ihlallerinin ve din özgürlüğü alanındaki kıyımın arttığını bildirerek, Güneydoğu'da hâlâ köylerin basıldığını ve boşaltıldığını, ülke genelinde ise başörtü yasağından kaynaklanan işten atmaların ve tehditlerin yaşandığını açıkladı. Ekonomik sıkıntıların herkesi korkunç boyutta bunalttığına dikkat çeken Ensaroğlu, kişi güvenliği ve özgürlüğü adına tüm hakların ihlal edildiğini bildirdi.
Bu kadar yoğun ve bunaltıcı insan hakları ihlalleri atmosferinde, toplumun tüm dikkatinin İmralı'daki duruşmalara odaklanmasını eleştiren Ensaroğlu, bu dava aracılığı ile toplumun istismar edildiğini vurguladı. Tüm bunların yanı sıra yargı organının da sıkıntıya sokulduğunu söyleyen Ensaroğlu, yargının alelacele karar vermeye zorlandığına işaret etti. Ensaroğlu, insan hakları savunucuları olarak her şeye rağmen, sonunda hukukun, insan haklarının ve özgürlüklerinin kazanacağı inançlarını yitirmeyeceklerini belirtti.
Mayıs ayı İnsan Hakları Raporu
Faili meçhul cinayetler/Şüpheli ölümler: 10
Yerinde infaz ve İşkence ile ölüm: 9
Kayıp iddiası: 4
İşkence/İşkence iddiası: 77
Gözaltılar: 2100
Boşaltılan ve yakılan köy: 7
Gazetecilere ve yayın organlarına yönelik baskılar: 28
Gözaltına alınan gazeteci: 5
Din özgürlüğüne yönelik ihlaller: 1354
Kapatılan sivil toplum örgütleri: 3
Çalışma yaşamına yönelik ihlaller: 2700
İşten atılanlar: 2097
ÖNCEKİ HABER

Depremzedeler 33 yıl bekletildi

SONRAKİ HABER

DAY-MER'in 30. Kültür ve Sanat Festivali, geniş katılımlı resepsiyonla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa