15 Haziran 1999 21:00

Meclis'te 'mezarda emeklilik' tartışıldı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesigörüşülürken emeklilik yaşı yoğun tartışmalara neden oldu.

Paylaş
Meclis'te 'mezarda emeklilik' tartışıldı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesigörüşülürken emeklilik yaşı yoğun tartışmalara neden oldu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yaptığı konuşmada "Dünyada 38-43 yaşındaemekliliğe imkân veren bir başka ülke yoktur" dedi. Okuyan, sosyal güvenlik kuruluşlarının bütçe vegenel olarak ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu savunarak, emekli, dul ve yetimlerin, aldığıemekli aylığından, sigortalıların da SSK sağlık hizmetlerinden memnun kalmadığını söyledi. Okuyankonuşmasını şöyle sürdürdü:
"Emeklilik yaşının yükseltilmesi, başka bir ifade ile emeklilik için belirli bir yaş standartınıngetirilmesi gerektiğinde, sanıyorum herkes hem fikir bulunmaktadır. Elbette sadece yaşınyükseltilmesi de yeterli olmamakta, sistemde genel bir revizyona ihtiyaç duyulmaktadır."Okuyan, tarım sigortalılarının da dikkate alınması durumunda SSK'lı sayısının 6.5 milyonu bulduğunuifade ederken, SSK'nın halen her ay emekli, dul ve yetimlere 2-3 trilyon lira aylık ödediğini belirtti.FP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu ise, emeklilik yaşı yükseltilirken çalışanların kazanılmışhaklarının korunması gerektiğini vurguladı. Karapaşaoğlu, rant ekonomisine yönelik bütçe yapısıylasosyal güvenliğin sağlanmasının çok güç olduğunu söyledi.
DYP Konya Milletvekili Mehmet Ali Yavuz da, emeklilik yaşı düzenlenirken, Türkiye'deki ortalamayaşam süresinin hesaba katılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki ortalama ömür hesabına göre,getirilmek istenen yaş sınırı yüksek kalır. Bu, (sen çalışırken öl) anlamına gelir. Türkiye koşullarında,emeklilik yaşının 50-55 olmasında ısrar vardır" diye konuştu.
ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu ise sosyal güvenlik kuruluşlarının kaynaklarınıngeçmiş dönemde kamu açıklarının kapatılmasında kullanıldığı için bugünkü sorunun ortaya çıktığınıifade etti. Karakoyunlu, emeklilik yaşının yükseltilmemesi durumunda sorunun çözülemeyeceğinisavundu.
ÖNCEKİ HABER

Sorun yaşa kilitlendi

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa