15 Haziran 1999 21:00

AP seçimlerinde sandıktan muhafazakârlar çıktı

Muhafazakâr Avrupa Halk Partisi (EVP), sandıktan Avrupa seçimlerinin galibi olarakçıktı.

Paylaş
AP seçimlerinde sandıktan muhafazakârlar çıktı
Muhafazakâr Avrupa Halk Partisi (EVP), sandıktan Avrupa seçimlerinin galibi olarakçıktı. 20 senelik tarihinde ilk kez direkt olarak seçilen Avrupa Parlamentosu (AP)'nda, bu kez EVPsosyal demokratların hakimiyetini kırarak en fazla sandalye sayısını elde etti. AP Başkanı JoseMaria Gil Robles, 626 sandalyelik parlamentoda EVP'nin, 210 ile 215 arasında milletvekili ile temsiledileceğini söyledi.
Fransa'da yapılan AP seçimlerinde, Muhafazakâr Parti Başkanı Jacques Chirac, büyük bir seçimbozgunu yaşadı. RPR oylarının yüzde 13'ünü, sosyalistler yüzde 22'sini, Yeşiller ise yüzde 9'unualdılar. Fransa'da seçimlere katılım oranı yüzde 50'nin altında idi.İngiltere'de seçimlere katılım yüzde 23 idi. Muhalefetteki Muhafazakâr Parti oyların yüzde 36'sınıaldı. Hükümetteki İşçi Partisi ise, yüzde 29'da kaldı. Sandıktan çıkan üçüncü güçlü parti LiberalDemokratlar idi.
İspanya'da da sandıktan yüzde 40 oyla Muhafazakâr Parti çıktı.Avusturya'da Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) oyların yüzde 32'sini aldı. Muhafazakâr Halk Partisi(ÖVP) yüzde 30.6, Özgürlük Partisi yüzde 23.5 oy aldı. AP'nin Almanya ayağında da Birlik partileriilk sırayı aldı. Birlik partilerinin oy oranı yüzde 48.7 iken, SPD'nin oy oranı yüzde 30.7, Yeşiller'in iseyüzde 6.4 idi.
Hollanda'da Hristiyan Demokratlar yüzde 26 oy oranı ile birinci parti oldu. Finlandiya'da sosyaldemokratlar üç milletvekili çıkardı. İsveç'te, hükümetteki sosyal demokratlar oy kaybynauğramalarına karşın, güçlü parti konumunu muhafaza ettiler.AP seçimlerine katılım, 15 ülkede de tarihinde hiç olmadığı kadar düşük gerçekleşti.AP seçimlerine damgasını vuran başka bir özellik de, hemen hemen tüm ülkelerde muhafazakâr,sağ partilerin oy çoğunluğunu sağlaması oldu.
ÖNCEKİ HABER

Priştine Havaalanı Rusların

SONRAKİ HABER

Oyuncu Efecan Şenolsun cinsel saldırı ve hakaret davasında hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa