14 Haziran 1999 21:00

Aliağa Belediyesi, işçileri 'hırsızlık'la suçladı

Aliağa Belediyesi, halka dağıttığı bildiri ile sendikal faaliyetleri nedeniyle işten attığı işçileri, "hırsızlık" ve "haksız çıkar sağlamak"la suçladı.

Paylaş
Aliağa Belediyesi, işçileri 'hırsızlık'la suçladı
Erol Teslim
İzmir'in Aliağa ilçesinde belediyeye bağlı fırın ve benzinlikten altı işçinin atılması Genel-İştarafından protesto edilince, Aliağa Belediyesi halka dağıttığı bildiri ile işçileri "hırsızlık" ve "haksızçıkar sağlamak", sendikayı ise "spekülasyon yaratmak"la suçladı. Belediye Başkanı Hakkı Ülkü'yetepki gösteren Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Murat Hançer, "İşçilerin anayasal haklarına karşıçıkmak hukuk tanımazlığın ta kendisidir. Aliağa halkı, gerçekleri takip edecek ve doğru kararıverecektir" dedi.
Aliağa Belediyesi, 6 işçinin sendikal faaliyet nedeniyle işten atılması üzerine Genel-İş'in belediyeönünde yaptığı basın açıklamasına, işçileri ve sendikayı suçlayan bir bildiri ile yanıt verdi. AliağaBelediyesi'ne bağlı şirketin imzasını taşıyan ve 'Kamuoyunun Bilgisine' başlığını taşıyan bildiride, "6işçinin işten atılmasıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldığı" öne sürülerek, şu iddialarda bulunuldu:
"İş akdine son verilen arkadaşlarımızın çalıştığı belediye fırını ve akaryakıt istasyonu 3 yıldır faaliyetyürütmekte, asıl amacı kâr etmek değil, Aliağa halkına ucuz ekmek ve akaryakıt sağlamaktır. İşakdine son verilen dört kişi personel içerisinde iş disiplinini bozan, mesai saatleri içerisinde sık sıkişyerini terk eden, akaryakıt istasyonundaki büfeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanan, gündüzözel işleri ile ilgilenip gece vardiyasında ise işyerini yatakhane gibi kullanmayı alışkanlık halinegetiren, kural dışı olarak tanıdık ve yakınlarına veresiye akaryakıt veren kişilerdir."
Belediye başkanına övgü
Bu işçilerin tutum ve davranışlarından şirketin zarara uğradığı ileri sürülen bildiride, Aliağa BelediyeBaşkanı Hakkı Ülkü'ye ise övgüler diziliyor. Genel-İş İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Murat Hançer'in"koltuk ve kongre kaygısıyla spekülasyon yarattığı" da iddia edilen bildiride, "Türkiye'de geçicisözleşmeli işçilerin dahi, sendika ve toplusözleşme haklarından yararlandırıldığı tek belediye AliağaBelediyesi'dir. Türkiye'de memurları ile toplusözleşme imzalayan ve bu yüzden yargılanan belediyede Aliağa Belediyesi'dir" denildi.
Sendikadan istifa baskısı
Genel-İş 5 No'lu Şube Başkanı Murat Hançer, Ülkü'nün dağıttığı bildirinin demagoji ve yalandanibaret olduğunu söyledi. Şirkette ve fırında çalışan işçilerin kendi çıkarlarına iş yaptığı iddiasına yanıtveren Hançer, "Eğer öyleyse, bu durum neden işçiler sendikalı olduğu zaman ortaya çıktı. Fırındaçalışan 22 işçi sendikaya üye olduklarında, sendikadan istifa etmeleri için baskıda bulunulmuştur.İstifa dilekçeleri şu anda elimizdedir" dedi.
Kendisine "demokratım, emekten yanayım" diyen birinin emeği ile geçinen bireylere asılsızsuçlamalarda bulunmasının doğru olmadığını vurgulayan Hançer, şöyle devam etti: "İşçilerin onuru ileoynamak yanlıştır. Bu işçiler yıllardır asgari ücretle köle gibi çalıştırılmışlardır, buna rağmen hiçbirsaygısızlık ve yolsuzluk yapmamışlardır. Akaryakıt satışlarında 55 tonluk bir düşüş gözlendiğibelirtiliyor. Bunun nedeni ise Aliağa'nın birkaç kilometre ilerisinde yeni bir benzin istasyonununaçılmasıdır."
'Ucuzluk böyle olmaz'
Benzinlikte çalışan işçilerin yakınlarına ve tanıdıklarına veresiye verdiği iddiasına da tepki gösterenHançer, "Aliağa halkı normal alışverişini yapmaktadır. Ülkü'nün iddiası tamamen asılsızdır. Böyle birşey var ise belgeleri ile ispat etsinler, biz de inanalım, kamuoyu da gerçekleri görsün" diye konuştu.Ülkü'nün sendika genel başkanına "Ben burada sendika görmek istemiyorum" dediğini aktaranHançer, "Şirkette ucuz işçi çalıştırarak, ekmeği halka daha ucuz verdiğini söylüyor. İşçilerin emeğiniçalarak ucuz ekmek dağıtmak doğru bir anlayış değildir" dedi.
'Hukuk tanımazlık'
Genel-İş'in örgütlenmek isteyen her işçinin anayasal hakkına sahip çıkmaya kararlı olduğunusöyleyen Hançer, "İşçilerin anayasal haklarına karşı çıkmak hukuk tanımazlığın ta kendisidir"diyerek, Aliağa'da yapılan sözleşmenin aynısının İzmir'in diğer belediyelerinde de yapıldığınıhatırlattı.
ÖNCEKİ HABER

'Hükümet yeni bir şey söylemiyor'

SONRAKİ HABER

Edirne'de 2 torununu istismar eden erkek tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa