14 Haziran 1999 21:00

PKK-asker görüşmesine zımni doğrulama

Ilıcak'ın, TSK'yla PKK'nin temas halinde olduğu yönündeki açıklamalarını değerlendiren İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu...

Paylaş
PKK-asker görüşmesine zımni doğrulama
FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın, Türk Silahlı Kuvvetleri'yle PKK arasında temas olduğunu gösteren telefon konuşmaları bulunduğu yönündeki açıklamaları karşısında istihbaratçı Bülent Orakoğlu, "Bu bilgiler gizli, açıklayamam" diyerek, PKK-asker görüşmesini zımnen doğruladı.
FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın, "Abdullah Öcalan'a yakın isimlerden Sabri Ok ve Selim Okçuoğlu'nun Emniyet tarafından telefonlarının dinlenmesi sonucunda TSK ile bağlantı kurulduğu yönünde" bilgiler elde edildiğini, bu konuşma bantlarının İstihbarat Dairesi'nde bulunduğunu savunarak Bülent Orakoğlu'nun bu bilgiler nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığını savunmuştu. Ilıcak'ın bu sözleri üzerine konuyla ilgili ANKA'nın sorularını yanıtlayan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu, bunların gizli bilgiler olduğunu ve kamuoyuna açıklayamayacağını söyledi. Orakoğlu, "Bunlar devletin bize verdiği gizli görevlerle ilgili gizli bilgilerdir. Sır niteliği olduğu için açıklayamayız. Açıklarsak suç işlemiş oluruz" derken, bu tür konulardaki gizli bilgileri açıklamak için devlet garantisi verilmesi gerektiğini söyledi. Orakoğlu, PKK'lılara pişmanlık yasası çerçevesinde af getirildiğini anımsatarak şöyle konuştu:
Meclis araştırması açılmalı
"Son yıllarda büyük olaylar patlak verdi. Ancak bunların sonucunda kamuoyu aydınlatılmadı. Bu da vatandaşın devlete olan güveninin zedelenmesine neden oluyor. Bu konuların bütün yönleriyle ortaya çıkarılması için Meclis araştırması açılması gerekir. Devlet görevlilerinin de bu araştırma kapsamında karanlık kalan noktaların aydınlatılmasına yardımcı olmalarını sağlamak için başlarına bir şey gelmeyeceği, sorumluluk yüklenmeyeceği konusunda garanti verilmesi gerekir. Ancak bu yolla devletin kurumları yıpratılmadan, millet menfaatleri ön plana çıkarılarak sağlıklı bir noktaya ulaşılabilir."
ÖNCEKİ HABER

Tele-kulak Tantan

SONRAKİ HABER

Erdoğan: S-400 konusunda teslim sürecindeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa