14 Haziran 1999 21:00

Özelleştirmeyi hızlandırmak için yeni bir sistem arayışı

Başbakan Bülent Ecevit, şimdiye kadar istenen hıza ulaşamayan özelleştirmenin hızlandırılması için yeni bir model...

Paylaş
Özelleştirmeyi hızlandırmak için yeni bir sistem arayışı
Başbakan Bülent Ecevit, şimdiye kadar istenen hıza ulaşamayan özelleştirmenin hızlandırılması için yeni bir model üzerinde çalışacaklarını, özelleştirme takviminin ortaya çıkacak yeni sisteme göre işleyeceğini bildirdi.
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Hüsamettin Özkan, Devlet Bakanları Yüksel Yalova ve Hikmet Uluğbay ile Maliye Bakanı Sümer Oral ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Kenan Tanrıkulu, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar ve idare bürokratları katıldı.
Başbakan Bülent Ecevit, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, 57. hükümet olarak ilk ÖYK toplantısını yaptıklarını, bundan sonra yoğun bir çalışma temposuna gireceklerini bildirdi. Özelleştirmenin hızlandırılması için yeni önlemlere gereksinim bulunduğunu belirten Ecevit, "Düşüncelerimi sunacağım. Özelleştirme İdaresi'nden yeni bir çalışma yapmasını isteyeceğim" dedi. Ecevit, bir soru üzerine, mevcut özelleştirme takviminin yapılacak çalışma ile ortaya çıkacak modele göre işlemeye devam edeceğini söyledi.
55 ve 56. hükümetler döneminde özelleştirme alanında yoğun bir çalışma yapıldığı ve aynı zamanda saydamlığın sağlandığını ifade eden Ecevit, bütün bunlara karşın özelleştirmede umulan sonuç ve kamuoyundan yeterli desteğin alınmadığını savundu. Ecevit, özellikle işçilerin özelleştirmeyi "işsizleştirme" olarak gördüklerini ve buna tamamen karşı çıktıklarını belirtti. ÖİB'nin bunda kusuru olmadığını, İdare Başkanı Uğur Bayar ve ekibini kutladığını ifade eden Ecevit, yasalardan kaynaklanan bazı zorluklar olduğunu, şimdiye kadar uygulanan sistemde yeterli hızın sağlanamadığını, gelirlerin masrafları karşılamadığını anlattı.
ÖNCEKİ HABER

TİSK işçinin tatiline de göz dikti

SONRAKİ HABER

Dinar'da köylüler kum ocağına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa