13 Haziran 1999 21:00

Haziran zamlarını 'kriz' yuttu

Sanayi sitelerinde ekonomik krizin yükü yine, haziran zamlarının düşüklüğü ya da sıfır zam olarak işçilerin

Paylaş
Haziran zamlarını 'kriz' yuttu src=/resim/b1.gif width=18 height=18>Sinan Sarısaltık
Sanayi sitelerinde, her haziranda işçi ücretlerine yapılması gereken zamlar, bu haziranda ya çok düşük tutuluyor, ya da hiç yapılmıyor. Ekonomik krizi gerekçe gösteren patronlar, işçilere piyasanın durgun olduğunu ve bu yıl zamlardan umudu kesmeleri gerektiğini söylüyor. Birçoğu asgari ücret ya da asgari ücretin altında maaş alan işçiler, işten atılma ve yeniden iş bulamama kaygısıyla tepki gösteremiyor ve daha da ağırlaşan koşullara dayanmaya çalışıyor.
Eraydın Ticaret'te işçi olarak çalışan Bayram, asgari ücret aldığını ve şu anda maaşlara yapılacak zam konusunda kesin bir şey olmadığını söylüyor. İşlerin durgun olduğunu ve üç aydır oturduklarını söyleyen Bayram, "Seçimlerde sonra işlerin açılacağı söylendi fakat birçok işyeri kapandı. Bu bizim için geçerli değil çünkü biz üç kişi çalışıyoruz. Doğal olarak sendika hakkımız yok. Fakat birçok fabrikada çalışan işçi arkadaşlarımız var. Onlara iş yok diye sendikal hakları verilmiyor, bunun yerine çıkışlarını veriyorlar. Onlarda orda burda başı boş geziyorlar" diyor. Haklarının yendiğini ve işçinin hakkını kimsenin savunmadığını ifade eden Bayram, "17. maddeden atarız" tehditleri ile karşı karşıya kaldıklarını da sözlerine ekliyor. Bayram, patronların işçiler arasında bazılarını koruyup, işçileri birbirine düşürdüğünü ve işçilerin birlikte hareket etmesini engellediklerini de belirtiyor.
Patronun kafasına göre
Tümtes'te çalışan İbrahim ise, bir buçuk yıldır bu işyerinde çalıştığını ve haziran zamlarını aldıklarını anlatıyor. Haziran zammını patronun kendi kafasına göre belirlediğini ve yüzde 20 zam aldıklarını söyleyen İbrahim, herkesin kendi cebini düşündüğünü ve "Cebimde olsun da kim ne yaparsa yapsın" dediğini dile getiriyor. "Kim başa geçerse geçsin, herkes kendini düşünüyor. Başkanı da aynı, milletvekili de aynı..." diyen İbrahim, bunun sadece kendisinin görüşü olmadığını, halkın tümünün böyle düşündüğünü de sözlerine ekliyor.
'Çalışan adama para yok'
Yine Tümtes'te çalışan Gülten adlı işçi de iki buçuk yıldır asgari ücretle çalıştığını ifade ederek, "Türkiye'de çalışan adama para vermiyorlar" diyor. Binlerce genç işsizin boş dolaştığını, bunun nedenlerinden birinin de sigorta sorunu olmadığı için emekli işçilerin çalıştırılması olduğunu savunan Gülten, bunun nedenini şöyle açıklıyor: "Çünkü patronlar haftalık 10 milyona çalışacak genç işçi yerine 5 milyona razı olan emeklileri tercih ediyor. Bizim işyerimizde de üç dört tane emekli işçi çalışıyor. Bunların yerine genç işçilere iş imkânı sağlanabilir".
Yılda bir zam
Sanayi sitesinde çıraklık yapan Galip de maaşından yakınıyor. "Bizim maaşlara seneden seneye zam yapıyorlar" diyen Galip, şu anda 10 milyon lira haftalık alıyormuş. Bir yıldır sigortasının yapılacağının söylendiğini, fakat yapılmadığını da aktaran Galip, zam yapılacaksa bile ne kadar yapılacağını bilmediğini söylüyor.
Tolga Elektronik'te çalışan Şahap usta ise, işçilere zam verilmesinin zor olduğunu, çünkü işlerin durgun olduğunu savunuyor. Atölyelerin iş olmadığı için kapandığını aktaran Şahap Usta, ancak asgari ücret verilebileceğini söylüyor. Murdaş'ta çalışan Bülent adlı işçi de, haziran zammından haberi olmadığını, zaten ne zaman zam yapılacağının da belli olmadığını belirtiyor. 5 milyon lira haftalık aldığını dile getiren Bülent, "Zam olursa 9-10 milyon lira isterim" diyor.
ÖNCEKİ HABER

CHP'li belediye başkanları toplandı

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa