13 Haziran 1999 21:00

Öcalan: İdam edilmem Türkiye'ye tuzak

Savcılığın hakkında idam cezası istediği Öcalan, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada idamıyla Türkiye'ye yönelik bir tuzak planlandığını söyledi.

Paylaş
Öcalan: İdam edilmem Türkiye'ye tuzak
PKK Lideri Abdullah Öcalan, avukatı Hatice Korkut aracılığıyla kamuoyuna yaptığı açıklamada, davası ile ilgili olarak, Türkiye'nin daha fazla belirsizliği kaldıramayacağını, şöyle ya da böyle netleşmek zorunda olduğunu belirterek, mahkemenin kısa sürede sonuçlanacağını ve sonrasının siyasi mekanizmaya kalacağını söyledi.
Kararla ilgili çeşitli ihtimallerin olduğunu belirten Öcalan, müebbet dışında, idam cezası verilip, bir tehdit unsuru olarak sürüncemede bırakılabileceğini, ancak idamının Türkiye'ye tuzak olduğunu dile getirdi.
Öcalan'ın Özgür Politika gazetesinde dün yayınlanan mektubunda, kendisinin şahsında Türkiye'ye karşı bir komploya girişildiğini ancak, bunun yeterince anlaşılamadığını ve kendisinin dile getirdiği görüşlerin de medya tarafından canını kurtarma çabası olarak yorumlanıp çarpıtıldığını söyledi.
İdam edilmesi halinde, büyük bir tepkinin gelişeceğini ve buna karşı da şovenizmin büyüyeceğini ifade eden Öcalan, bunun Türkiye'yi bir darbeye ve müdahaleye açık hale getireceğini söyledi.
Böylesi bir kanlı senaryoyla Türkiye'nin, Yugoslavya veya Irak yapılmak istendiğini dile getiren Öcalan, kendisinin bunu önlemeye çalıştığını ifade etti. Öcalan, MHP'nin yan kuruluşları eliyle idam edilmesi için kampanya sürdürdüğünü de belirterek, kendisinin sunduğu çözümün MHP'yi, onun beslendiği şovenizmi bitireceği bilindiği için bu yönteme başvurulduğu görüşünü dile getirdi. Mahkemedeki sataşmalara rağmen, kendisinin sorumlu bir yaklaşım sergilediğini belirten Öcalan, Türkiye'nin içine sürüklendiği tuzakla ilgili uyarılarını sürdüreceğini dile getirdi. Türkiye'ye getirilmesinde ABD'nin rolü olduğunu söyleyen Öcalan, kendisini yakalatan devletlerin İmralı'da görülen davada taraf olduklarını da dile getirdi.
Kopenhag'da "Öcalan'a Özgürlük" mitingi
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, "Öcalan'a Özgürlük" adıyla önceki gün yapılan mitinge 1000'in üzerinde Kürt katıldı. Danimarka Kürt Dernek Federasyonu (FEY-KURD) tarafından organize edilen ve saat 13.00'te başlayan mitingde, Türk Turizmini Boykot Komitesi adına İrena Calasun bir konuşma yaptı. Calasun konuşmasında, Öcalan hakkında kararın önceden verildiğini ve Öcalan üzerindeki psikolojik baskıların hâlâ sürdüğünü söyledi. Kürt ve Türkler arasında herhangi bir sorun olmadığını ve sorunun Türk sisteminden kaynaklandığını belirten Calasun, "Türk devleti Kürt tarafının uzattığı zeytin dalını görsün" dedi. Kopenhag'ın ünlü Axel Torr Meydanı'nda yapılan mitingde, Kopenhag Kürt Kültür Merkezi'nden Koma Serxwebun grubu, dinleti sundu.
ÖNCEKİ HABER

ABD tüm Türkiye'yi dinliyor

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa