13 Haziran 1999 21:00

Anlaşmada tahkim uygulaması da var

Türkiye'de esas olarak MAI çerçevesinde tanınan uluslararası tahkim, birçok yönüyle GATS anlaşmasında da bulunuyor.

Paylaş
Anlaşmada tahkim uygulaması da var
Türkiye'de esas olarak MAI çerçevesinde tanınan uluslararası tahkim, birçok yönüyle GATS anlaşmasında da bulunuyor. Nitekim bütün çok taraflı anlaşmaların bünyesine "anlaşmazlıkların çözümü" için bir hakem kurulu konuluyor.
GATS içinde "milli muamele ilkesi" bulunuyor. Bu ilke taraf olan her ülkeye eşit davranmak anlamına geliyor. Örneğin Türkiye bir ülkeye tarife indirimi yaparken bir başka ülkeye aynı alanda aynı indirimi yapmak zorunda. Ya da bir ülkeye karşı gümrük tarifelerini yükseltemez. Anlaşmazlık çıktığı taktirde Dünya Ticaret Örgütü (WTO) bünyesinde bulunan Anlaşmazlıkların Hallini Kontrol Eden Kural ve Prosedürlere İlişkin Açıklama (DSU), uygulanıyor. Eğer hiçbir çözümde anlaşılamaz ise, şikâyetçi olan üye üç kalifiye hükümet ve hükümet dışı temsilciden oluşan bir panel düzenlenmesini talep edebiliyor. Sekreterya, üyeler tarafından önerilen bir panelist listesi hazırlıyor. Panelde uyuşmazlık konusu GATS anlaşmasının yükümlülükleri çerçevesinde ele alınıyor.
Panel raporlarının bağlayıcı olabilmesi için Anlaşmazlıkların Halline İlişkin Organ (DSB) tarafından benimsenmesi gerekiyor. Üyelere, GATS yükümlülükleriyle uyumsuz olan önlem ve düzenlemelerini değiştirmeleri öneriliyor. Eğer bir üye, bunu makul bir sürede yapamazsa, anlaşmazlığın halli sürecini başlatan taraf, telafi yoluyla tatmin edici bir ayarlamaya ulaşılması (örneğin başka bir alanda yeni bir taahhüdün önerilmesi) görüşüyle müzakere talep edebiliyor.
ÖNCEKİ HABER

2000'de GATS depremi

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa