12 Haziran 1999 21:00

Herkes için sürekli ücretsiz sağlık hizmeti

Tabip odalarının, sağlıkta özelleştirme girişimlerine karşı başlattığı kampanya çerçevesinde İzmir ve Eskişehir'de stantlar açıldı.

Paylaş
Herkes için sürekli ücretsiz sağlık hizmeti
İzmir Tabip Odası ile Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, "Herkes için yeterli, nitelikli, sürekli, ücretsiz sağlık hizmeti için hekimlerimizi destekliyoruz ve artık yeter diyoruz" adlı imza kampanyası başlattı.
Paran kadar sağlık
İzmir'de Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde kurulan masada halktan imza toplanırken basına açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Suat Kaplaner, "Biz, hastanelerde, sağlık ocaklarında çalışan hekimler özelleştirmeye karşı halkın yanında olmayı görev sayıyoruz" dedi. Açıklamasında, sağlığın anayasal bir hak olarak güvence altında bulunduğunu anımsatan Kaptaner, şöyle konuştu: "Özelleştirme konusunda ikna edilmeye çalışılan halkımız bilmelidir ki, hastanelerdeki kuyruklar gibi olumsuzluklar, doğrudan doğruya sağlık personeli istihdam etmeyen, teknik olanakları geliştirmeyen, yeni sağlık kurumları açmayan, sağlığa bütçeden çok düşük paylar ayıran zihniyete bağlıdır. Böylece tüm kamu sağlık kurumları çökertilerek özelleştirmeye, yani parası olanın parası kadar sağlık hizmeti alacağı parası olmayanın ise öleceği bir duruma zemin hazırlanmaktadır."
İmza kampanyası çerçevesinde, üzerinde "Sağlık yaşama hakkı, hastalıklardan korunma hakkı ve sağlık hizmetlerinden eşit, ücretsiz, nitelikli yararlanma hakkı" yazılı reçeteler halka dağıtıldı.
Destek çağrısı
Eskişehir'de ise Hamamyolu'nda açılan stantta, halka sağlık konusunda haklarına sahip çıkmaları yönünde çağrı yapılırken, hekimlerin çalışma koşullarından kaynaklanan sorunların çözümü için de destek istendi. Başbakan Bülent Ecevit'e gönderilmek üzere kaleme alınan imza metninde, 2000'li yıllara girerken, sağlığın en temel insan hakkı olduğu vurgulanarak, "Herkes için yeterli, nitelikli, sürekli, ücretsiz sağlık hizmeti sağlanmalıdır. Onurlu, nitelikli ve özgürce hekimlik yapabilmek için insanca yaşayabilecekleri ücret, çalışma ortamlarımızın iyileştirilmesini istiyoruz" denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Kamu sağlık hizmetlerinin yıllardır ihmal edilmesi, çökertilmesi politikalarından en çok temel sağlık hizmetleri ve birinci basamak sağlık örgütlenmesi etkilenmiştir. 2000'li yıllara girerken, Türkiye'nin hâlâ polio (çocuk felci), tüberküloz, tifo, sıtma, sarılık (hepatit) gibi sorunların öne çıktığı bir tabloyla karşı karşıya olması, ülkemizdeki temel sağlık hizmetlerinin düzeyi ve gelinen nokta açısından düşündürücüdür."
Hekimler ayrıca, halktan, 'yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti' ile sağlık ocakları, 24 saat sağlık hizmeti verilmesi gibi konulara sahip çıkmasını istedi. Hekimler; ücret, temel sağlık hizmetleri tazminatı, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi taleplerini de dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

'Tahkim bağımsızlığı yok ediyor'

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa