12 Haziran 1999 21:00

Sırplar gitti, emperyalistler geldi

Kosova'yı işgal etmede ilk adımı Rusya'ya kaptıran Batılı emperyalistlerin verdikleri emirlerlebölgeye helikopterler eşliğinde binlerce asker ve yüzlerce zırhlı araç giriş yaptı.

Paylaş
Sırplar gitti, emperyalistler geldi
Balkanlar'ın göbeğinde yüzlerce insanı katleden ve onlarca yerleşim birimini harabeye çevirenemperyalistlerin haftalardır sabırsızlıkla beklediği an geldi. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa veİtalyaöncülüğündeki çokuluslu işgal güçleri Kosova'da ilerliyor. Rusya birliklerinin NATO ülkelerindenöncedavranarak Kosova'ya girmesi Batılı emperyalistlerde 'soğuk duş' etkisi yaparken, önceki gecezırhlıaraçlar ve helikopterler eşliğinde sınırı geçen NATO askerleri, işgal hareketini genişletereksürdürüyor.
Bosna'da konuşlanan Rus birliklerinden ayrılan 50 kadar Rus zırhlı aracının Priştina'ya doğruyaklaştığı saatlerde Kosova topraklarına Tony Blair'ın emriyle ilk giren İngiliz askerleri oldu.Makedonya'nın Blaçe sınır kapısından sabaha karşı Puma helikopterleri eşliğinde hareket edenİngiliz paraşüt birliğini ve piyade alayını, Kumanova sınır noktasından yola açıkan Fransızaskerleriizledi. Emperyalistlerin, masa başında paylaştıkları bölglere doğru ilerleyişlerinin önümüzdekigünlerde de devam edeceği bildiriliyor. 'Ortak Muhafız Operasyonu' olarak adlandırılan işgalharekâtıuyarınca aslan payını ABD ve İngiltere kapıyor. İngiliz askerleri, başkent Priştine ve çevresineyarlaşmak için ilerlemeyi sürdürürken, Kosova'nın doğusundaki geniş bir alan da ABD'ninkontrolüne geçiyor. Bölgeyi beş parçaya bölecek olan plana göre Fransız askerleri kuzeye, Almanaskerleri güneye ve İtalyan askerleri de batıya konuşlanacak.İngiliz birliklerin ilk görevlerinden birinin mayın döşenmiş bazı bölgeleri, Sırp askrelerininyardımıylatemizlemek olduğu belirtilirken, İngiliz askerlerinin çoğu Priştine'ye gitti. İngiltere'nin bölgeyegöndereceği 10 bini aşkın askerden yarısına yakını dün Kosova sınırını geçti. Fransızlar iseoperasyona 300'e yakın araç ve binden fazla askerle başladı.
Rus askerlerine karşılama
Bosna'dan yola çıkan Rus birliğinin ise İngiliz askerlerinden çok önce Priştina'ya ulaştığı bildirildi.Beyaz Saray'dan gelen ve Rus askerlerini bölgeden çekilmesi yönündeki talep Rus birliklerinidurdurmadı. CNN muhabiri, dün saat 02.00 sularında Rus zırhlı araçlarının Priştine'ye girişyaptığını duyururken, askerlerin, Yugoslav bayrağı taşıyan kalabalık bir grup tarafından sevinçlekarşılandığı bildirildi. 300'e yakın askerden oluşan Rus birliği Priştina Havaalanı yakınlarınaulaştıktan sonra burada beklemeye başladı.
Rusya askeri kaynakları, Kosova'ya girmek için bekleyen asker sayısını 3000'e çıkaracaklarınıkaydederken, Rus askerlerinin bölgede konuşlandırılmasına ilişkin yapılan görüşmelerden ise dünde bir sonuç alınamadı. İngiliz birlikleri önceki akşam Rus askerlerinin Priştine'ye girmeleriniengellemek için alarma geçirilimiş, ancak alarm durumu daha sonra kaldırılmıştı.
Rusya tutumunda ısrarlı
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından İnterfax'a yapılan açıklamada ise Rus birliklerininKosova'nın kuzeybatısında konuşlandırılmasının planlandığı ve bu bölgenin sadece Rusya'nınkomutasında olacağı belirtildi. Bu çerçevede dün Kosova'ya hareket eden bir askeri heyetin,Yugoslavya sınırında ABD temsilcileriyle görüştüğü öğrenildi. ABD Dışişleri Bakan YardımcısıStrow Talbot ise Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile Moskova'da bir kez daha bir araya geldi.
Rusya ordusuna bağlı 300 kadar askerin Priştine'ye gimek üzere olduğunu öğrenen ABD veİngiliz yetkililerinin şok oldukları bildirildi. Beyaz Saray yetkililerinin, bu gelişmeyi CNNtelevizyonundan öğrendikleri ortaya çıkarken, Washington bunu, 'planlı bir hareket' olarakyorumladı. Rus yetkililerden askerlerini geri çekmesini talep eden ABD, 'Emir yanlışlıkla verildi'yanıtını aldı, fakat Rus askerlerinin ilerleyişi durmadı.
İngiliz uçağı düştü
Öte yandan, Arnavutluk'un kuzeyindeki Kukes'te bir İngiliz nakliye uçağının önceki gece düştüğüve bir askerin ağır yaralandığı bildirildi. Uçağın düşmesinden sonra ise içindeki cephaneler ardıardına patladı.
Önce imha sonra işgal
5 Nisan: Sırbistan'ın Aleksinaç kenti bombalandı, 10'dan fazla sivil öldü. Pentagon sivil binalarınABD uçağı tarafından vurulduğunu doğruladı.
9 Nisan: NATO, Priştine'ye düzenlenen bombardımanda 'hedef şaştığını' ileri sürerek evlerinvurulduğunu kabul etti.
12 Nisan: Belgrad'ın güneyinde Grdelica Klisura Köprüsü üstünde bir yolcu treni vuruldu. NATOkaynakları 10 kişinin öldüğünü belirtirken, Belgrad yönetimi 55 kişinin öldüğünü açıkladı.
14 Nisan: Kosova'dan kaçmaya çalışan Arnavut mültecilerin konvoyu Djakoviça yakınlarındavuruldu. 80 civarında Kosovalı Arnavut öldü. Konvoyun hedef alındığını kabul eden NATOsözcüleri, pilotların konvoyu askeri hedef 'zannederek' vurduklarını ileri sürdüler.
23 Nisan: RTS televizyonu vuruldu: 20'ye yakın ölü.
27 Nisan: Surdulica kenti ağır bir biçimde bombalandı. En az 17 kişi öldü.
29 Nisan: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'nın ortasındaki bir eve füze düştü. Şans eseri ölenolmadı.
1 Mayıs: Priştina'nın kuzeyindeki Luzane Köprüsü'nden geçen bir yolcu otobüsü bombalandı.Otobüste bulunan 40'ı aşkın kişiden sadece 4 kişi kurtulabildi.
7 Mayıs: Niş kentine düzenlenen bombardımanda sivil binalar hedef alındı. Yugoslav kaynakları'salkım bombaların' kullanıldığı saldırıda 15 kişinin öldüğünü bildirdi. Salkım bomba kullanıldığınıdoğrulayan NATO, bombaların 'hedeflerini şaşırmış' olabileceklerini açıkladı.
7 Mayıs: Belgrad'da birçok hükümet binasını yerle bir eden NATO uçakları Çin Büyükelçiliği'ni devurdu. Üç kişi öldü.
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciye mayısta da geçit yok!

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye ve Kürtler, IŞİD'li mahkumların kaçmalarına izin vermemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa