11 Haziran 1999 21:00

Gazeteciye mayısta da geçit yok!

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü, mayıs ayında gerçekleşen basına yönelik ihlalleri bir açıklamayla duyurdu. Açıklamada, tutuklanan ve hapse atılan yazıişleri müdürlerine dikkat çekildi.

Paylaş
Gazeteciye mayısta da geçit yok!
RSF'nin hazırladığı mayıs ayında basına yönelik hak ihlalleri raporu bir hayli kabarık. RSF, 4 Haziran günü Özgür Bakış Gazetesi Yazıişleri Müdürü Hasan Deniz'in ifade vermek için gittiği İstanbul 2 No'lu DGM tarafından tutuklanarak Ümraniye Cezaevi'ne gönderilmesine değinerek "Hasan Deniz'in derhal koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. Ayrıca, 31 Mayıs'ta gözaltına alınan ve götürüldüğü Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde işkenceye maruz kalan Özgür Bakış Gazetesi Diyarbakır Muhabiri Naif Kılıç hatırlatılarak, olayın sorumluları hakkında derhal işlem yapılması istendi.
Mahkûmiyeti kınıyoruz
31 Mayıs'ta kapatılan Günlük Emek Gazetesi Yazıişleri Müdürü Ahmet Ergin'in, 4 Aralık 1997 tarihli gazetede yayımlanan, "Devletin Kürt Sorununun Çözüm Yöntemi Belli Oldu" başlıklı yazıdan dolayı 6 ay hapis cezasına çarptırıldığının anlatıldığı RSF Raporu'nda, "Ahmet Ergin'in mahkûm edilmesini kınıyoruz" denildi. RSF, Urfa'da bulunan ve bir süre önce yayını durdurulan Radyo Karacadağ Haber Müdürü Velad Bakır'ın da 20 aylık mahkûmiyet kararının onanmasını kınadığını belirtti.
Gazetecilere 3 yıl 9 ay hapis
Mayıs ayında da gazetecilere hapis cezası verilmeye devam edildi. Raporun gazetecilere verilen hapis cezalarının anlatıldığı bölümde: "Kapatılan Ülkede Gündem Gazetesi Malatya Temsilcisi Ali Kemal Sel, Eylem Kaplan ve Ayşe Oyman'ın Malatya DGM tarafından, 'örgüte yardım ve yataklık' iddiası ile 3 yıl 9 ay hapse mahkûm edildi. Özgür Halk Dergisi Muhabiri Abdullah Oymak da, aynı cezaya mahkûm oldu. RSF olarak mahkûm edilen 4 gazetecinin sivil bir mahkemede adil ve tarafsız bir şekilde yargılanmalarını talep ediyoruz" denildi.
Gözaltı ve kötü muamele
Gözaltına alınan Özgür Halk Dergisi Muhabiri Salih Karadağ, Kızılbayrak Gazetesi Muhabiri Fatma Sesli ve Alınterimiz Gazetesi Muhabiri Manolya Gültekin'e polisin gözaltına alınmaları dahil olmak üzere keyfi davranışları ve Salih Karadağ'ın kötü muamaleye maruz kalmasından üzüntü duyduğunu belirten RSF, kötü muamelede bulunan polisler hakkında soruşturma açılmasını istedi.
Gazete baskınları
RSF, 28 Mayıs'ta İzmir'de 6 gazete bürosunun aranmasını, 3 Haziran'da 6 televizyon kanalının kapatılmasını ve Halkın Günlüğü Gazetesi'yle Genç Direniş Dergisi'nin toplatılmasını da protesto etti. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nın AA ve TRT'ye gönderdiği bir yazıyla "Kürt" kelimesinin kullanımına kısıtlama getirmesini de kaygıyla karşıladığının altını çizdi.
Koşulsuz serbest bırakılma
İsmail Beşikçi, Hasan Özgün, Ayten Öztürk ve Doğan Güzel'in, "derhal ve koşulsuz olarak" serbest bırakılmasını isteyen RSF, 6 Şubat 1997'de gözaltına alınarak tutuklanan Selam Gazetesi Köşe Yazarı Nurettin Şirin'in ve 22 Şubat 1997'de gözaltına alınarak tutuklanan Atılım Gazetesi Muhabiri Asiye Güzel'in adil yargılanması gerektiğinin altını çizdi.
ÖNCEKİ HABER

GATA'da işçilerin hakları gasp edildi

SONRAKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa