11 Haziran 1999 21:00

Mültecilere deva yok

Kosova'dan yüz binlerce insanın kaçmasında en büyük rolü oynayan NATO'nun kurmayları, bu insanların evlerine nasıl dönecekleri konusuna çözüm getiremiyor.

Paylaş
Mültecilere deva yok
Yugoslavya'ya bombardımanın devam ettiği günlerde, "Kosova'dan kaçan tüm mültecilerin kışa kadar geri dönmesini sağlayacağız" diyen NATO liderleri, bunun mümkün olmadığını itiraf etti.
Kosova dışında bulunan bir milyona yakın mültecinin, NATO bombalarıyla harabeye çevrilmiş olan kentlere ve köylere nasıl geri dönecekleri konusuna açıklık getirmeyen yetkililer, geniş bir organizasyona gidilse bile kışa kadar tüm mültecilerin evlerine dönemeyeceğini kabul ediyor. G-7 ülkelerinin ve Rusya'nın dışişleri bakanlarının önceki gün Almanya'da yaptıkları toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, bol bol barış nutku atarken, "Kıştan önce tüm mültecilerin geri dönüşünü sağlayamayız. Kampları, kışa hazırlıklı hale getirmek zorunda kalacağız" şeklinde konuştu. Aralarında FBI ajanlarının da bulunduğu müfettişlerin, Kosova'ya gitmek için hazır beklediğini de söyleyen Albright, bu görevlilerin Sırp güçleri tarafından yapılan katliamları araştıracağını iddia etti. Albright, Makedonyalı üst düzey yetkililerle görüşmek için dün Üsküp'e gitti.
'İstikrar paktı'
Toplantıya katılan Balkan ülkeleri dışişleri bakanlarıyla, bölgenin yeniden yapılandırılması için 'istikrar paktı' imzalayan G-8 temsilcileri, Balkanlar'ın Avrupa'ya entegre edileceğini dile getirdiler.
Toplantıya ev sahipliği yapan Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, "Güneydoğu Avrupa, Avrupa'nın bir parçasıdır. Burası öncelik tanıdığımız bir yerdir" şeklinde konuştu.
Yugoslavya'da yaşanan son gelişmelerin barışı işaret ettiğini savunan Fischer, "Neredeyse bir asırdır devam eden Yugoslavya savaşlarını artık bittiğini umut ediyorum" dedi.
Kamplarda durum zorlaşıyor
Öte yandan Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteciler Komiserliği (UNHCR) Direktörü Sadako Ogata da, Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, eylül ayında, yurtlarından sürülen Kosovalılardan ancak yarısının geri dönebileceğini söyledi. Göçmenlerın hepsinin bir anda geri dönmesinin büyük sıkıntılar yaratacağını belirten Ogata, göçmen kamplarındaki durumun her geçen gün daha da zorlaştığına dikkat çekti.
Evleri yok oldu
Son açıklanan rakamlara göre, Kosova dışında 930 binden fazla mülteci bulunuyor. Bu insanlardan 500 bini Arnavutluk'ta, 250 bini Makedonya'da, 50 bini Sırbistan'da, 17 bini Türkiye'deki kampalarda kalmaya devam ederken, geri kalanlar da çeşitli ülkelere dağılmış durumda. Birçoğu pasaportsuz ve kimliksiz olan bu insanların, Kosova'ya geri dönmesinin yıllarca sürebileceği belirtiliyor. Yurtlarına dönebilenlerin çoğu ise bombaların yerle bir ettiği mahallelerle karşılaşacaklar ve belki evlerini bile bulamayacaklar.
ÖNCEKİ HABER

NATO askerleri Kosova'da

SONRAKİ HABER

Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde tuzakla yapılan kuş katliamı tepki topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa