10 Haziran 1999 21:00

Sekmen, Karyapsan işçileriyle görüşmedi

Karyapsan'dan atılan işçiler ve aileleri, dün Kartal Belediyesi önünde toplanarak Belediye BaşkanıMehmet Sekmen'le görüşmek istediler.

Paylaş
Sekmen, Karyapsan işçileriyle görüşmedi
Fazilet Partili Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından, belediyeye aitasfalt fabrikası Karyapsan AŞ'den atılan 64 işçi, direnişlerinin 42. gününde. İşlerine geri dönebilmekiçin çeşitli eylemler yapan Karyapsan işçileri, dün de Kartal Belediyesi önündeydiler. Aldıkları karargereği Kartal Belediye Başkanlığı'nın her hafta yaptığı halk gününde belediyeye giden işçiler,Mehmet Sekmen'le yine görüşemediler.
İşten atılan 64 işçi ile eş ve çocuklarından oluşan 150 kişi, dün sabah saat 09.00'dan itibaren KartalBelediyesi önünde toplandı. FP'li Kartal Belediyesi Başkanı Mehmet Sekmen'le görüşmek isteyenişçilere, Sekmen'in belediyede olmadığı söylendi. Sekmen'in belediyede bulunmasına rağmenkendileriyle görüşmediğini duyan işçiler ve aileleri, bu durumu, "İşçiler burada, Mehmet Sekmennerede?", "Atılan işçiler geri alınsın", "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız" sloganlarıyla protesto ettiler.
Polis engel oldu
Daha sonra içeriye girmeye çalışan işçi aileleri, polis, belediye özel güvenlik elemanları ve özel timtarafından engellendi. Belediyenin kapısında alkışlarla ve sloganlarla polisi protesto eden işçi aileleri,gösterilerine bir süre devam ettiler. Aileler tepkilerini, "41 günden bu yana açlık ve sefalet çekiyoruz.4 aydır eşlerimiz maaşlarını alamadı, ev sahipleri suyumuzu kesti, bizi kovuyorlar. Biz de insanız,hani Mehmet Sekmen seçim öncesinde 'Babalar işsiz, çocuklar aç kalmayacak' demişti. Onunyaptığı sahtekârlıktır" diyerek dile getirdiler.
Oturma eylemi yaptılar
Ardından Karyapsan'a doğru yürüyüşe geçen işçilerin ve ailelerin önü polis tarafından kesildi. Bununüzerine yürüyüşten vazgeçen işçiler, tekrar belediye önüne dönerek oturma eylemi yaptılar. Oturmaeylemi devam ederken, Belediye-İş Anadolu Yakası Şubesi Karyapsan İşyeri BaştemsilcisiSüleyman Polat, İşyeri Temsilcisi Rıza Yiğit ve CHP Belediye Meclis Üyesi Atalay Atilla'dan oluşanbir heyet, Mehmet Sekmen'le görüşmek üzere belediye binasına girdiler. Sekmen'in yardımcısıylagörüşebilen işyeri temsilcileri, işçilere yaptıkları açıklamada, görüşmenin sonuçsuz kaldığınısöylediler.
Eyleme, ÖDP, SİP, EMEP Kartal ilçe yöneticileri ile Kartal Sendikalar Birliği üyesi şubelerinyöneticileri de katılarak destek verdi.
ÖNCEKİ HABER

'Grev ve toplusözleşme öncelikli taleplerimiz'

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa