10 Haziran 1999 21:00

Pir Sultan Abdal için yeniden Banaz'a

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)'nce geleneksel olarak düzenlenen "PirSultan Abdal Kültür Etkinlikleri"nin 10'uncusu yarın (12 Haziran) Sivas-Yıldızeli Banaz Köyü'ndeyapılacak.

Paylaş
Pir Sultan Abdal için yeniden Banaz'a
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)'nce geleneksel olarak düzenlenen "PirSultan Abdal Kültür Etkinlikleri"nin 10'uncusu yarın (12 Haziran) Sivas-Yıldızeli Banaz Köyü'ndeyapılacak. 13 Haziran günü sona erecek olan ve tarihi 1979'a kadar uzanan etkinlik, 12 Eylül'lebirlikte yasaklanmış ve 1992'den sonra yeniden başlamıştı. 1993 yılında Sivas merkezde yapılanetkinlikte gerçekleştirilen katliam ise Madımak Oteli'nde 33 aydının yanmasıyla son ermişti.
Banaz'da bu sene gerçekleştirilecek etkinlik her sene olduğu gibi Pir Sultan Abdal Anıtı'na çelenkkonulmasıyla başlayacak ve söyleşi, semah, dia gösterisi ve dinleti gibi etkinlikler gerçekleştirecek.Etkinlikte Musa Eroğlu, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Gulşen Altun, İsmail Kaya, MahmutErdal'ın yanı sıra yerel sanatçılar da dinletiler sunacak.
Etkinlik yarın saat 10.00'da, Banaz Şube Başkanı Turan Aslan'ın açılış konuşmasıyla başlayacakve sırasıyla Banaz Köyü Muhtarı, PSAKD Genel Başkanı Necati Yılmaz, Sivas DemokrasiPlatformu adına Hidayet Yıldırım ile dernek ve vakıf temsilcileri, Yıldızeli Kaymakamı Hamdi BilgiAktaş, Sivas Valisi Aydın Güçlü'nün konuşmalarıyla sürecek.
Sunuculuğunu tiyatra sanatçısı Yaşar Karakulak'ın yapacağı etkinlik daha sonra Musa Eroğlu-ArifSağ dinletisi sonrası Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şubesi ile PSAKD'nin Kadıköy,Eyüp, Samsun ve Banaz şubelerinin semah ekiplerinin gösterileri ve dinletilerle devam edecek. İlkgün etkinlikleri Esat Korkmaz tarafından verilecek "Anadolu'nun Özgün Öğretisi Alevilik" konulukonferans, Cemevi'nde Lokma Töreni, dedeler Duran Şimşek ile Aşık Dertli Divani'nin yöneteceğiCem ve Mehmet Özer'in sunacağı dia gösterisiyle sona erecek.
İkinci gün etkinleri ise yine sabah 10.00'da başlayacak. Etkinlik dinletilerin ardından Topuzlu'daverilecek Kurban Yemeği'yle sürecek, Emel Sungur ve Fevzi Gümüş'ün katılımıyla gerçekleşecek"Yeni Siyasal Süreçte Görevlerimiz" konulu söyleşiyle sona erecek.
ÖNCEKİ HABER

'İnce şeyleri' anlamak için

SONRAKİ HABER

Dersim’de kütüphane ve müze kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa