09 Haziran 1999 21:00

'Sosyal devlet yok edilmek isteniyor'

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından özel emekliliğe geçiş için düşünülen "özel emeklilik birikimi amaçlı uzun vadeli tasarruf yatırım fonları" tepkilere neden oldu.

Paylaş
'Sosyal devlet yok edilmek isteniyor'
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından özel emeklilik sistemine geçiş yönünde bir adım oluşturacak "özel emeklilik birikimi amaçlı uzun vadeli tasarruf yatırım fonları"nın gündeme getirilmesi tepkilere neden oldu.
Yol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Seyhan Erdoğdu, özel emeklilik fonlarının savunulacak hiçbir tarafının olmadığını belirtirken, Harb-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Kemal Öke ise fonların sosyal devleti yok etmek için bir araç olarak gündeme getirildiğini kaydetti.
SSK'nın zarar eden bir kurum olmadığını, böyle söyleyenlerin "yalan söylediğini" kaydeden Seyhan Aydoğdu, "Böyle bir uygulamaya geçilirse, emeklilerimiz sokaklarda dilenir hale gelecek. Piyasanın her çöküşünde onlar da çökecekler, senin geleceğin de çökecek" dedi. "Sosyal güvenlik sistemini özel ajanslara vermek, insanlarımızı yavaş yavaş sosyal güvenliksiz bırakmanın senaryosudur" diyen Kemal Öke de, "Diğer ülkelerde milli gelirin yüzde 40'ı sosyal güvenlik sistemine katkı olarak ayrılıyor. Türkiye'de kişi başına bu yüzde 1'in altında. Bunun haklı bir gerekçesi yok" diye konuştu. (ANKA)
ÖNCEKİ HABER

Ortak mücadele çabası gelişiyor

SONRAKİ HABER

Sosyal Demokrasi Vakfı: Yargı bağımsızlığı ve yargıya güven sınıfta kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa