09 Haziran 1999 21:00

'Tahkime evet diyenler vatan hainidir'

Özelleştirme ve tahkim uygulamalarını eleştiren Özelleştirme Karşıtı Platform, bağımsızlığı hiçe sayan bu hukuk dışı uygulamalara karşı mücadele çağrısı yaptı.

Paylaş
'Tahkime evet diyenler vatan hainidir'
Özelleştirme Karşıtı Platform, özelleştirme politikalarını ve tahkimi eleştirdi. Platformun açıklamasında, bu uygulamaların hukuk dışı olduğu ve kamu yararını hiçe saydığı belirtilerek, "Tahkime 'evet' diyenler, 'vatan haini'dir" denildi.
İstanbul Elektrik Mühendisleri Odası'nda yapılan basın toplantısında, Özelleştirme Karşıtı Platform adına açıklama yapan Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şube Sekreteri Mustafa Can, IMF'nin direktifleri doğrultusunda hızlandırılan enerji işkolundaki özelleştirmelere izin vermeyeceklerini söyledi.
'Tahkim'e hayır'
Mustafa Can, "Yıllardır en şoven, en milliyetçi söylemlerle bütün haklarımızı gaspetmeye çalışan iktidarın, bütün ulusal hukuku çokuluslu tekellerin boyundurluğuna sokacak olan, Uluslararası Tahkim Yasası'nı kabul etmeyeceğiz" dedi.
57. hükümet programının, sermaye programının fotokopisi niteliğinde olduğuna dikkat çekilen basın toplantısında, "Hükümetin açıkladığı, Sosyal Güvenlik ve Bankalar Yasası'ndaki değişiklik, özelleştirme uygulamalarının hızlandırılması, enerji işyerlerine Devir Kurulları'nın sokulması, Uluslararası Tahkim'in kabulü, bütçeden personel giderlerine ayrılan payın düşürülmesi gibi politikalar, ülkemizin çıkarlarını ve geleceğini değil, uluslararası sermayenin doymaz kâr iştahını gözeten bir programın unsurlarıdır" denildi.
'Kapitülasyon'
Açıklamada, emekçilerin çıkarlarını sermayenin çıkarlarına feda eden ve ülkeye 'kapitülasyon' boyundurluğu sokan politikalar, "vatan hainliği" olarak nitelendirildi ve bu politikalara karşı her türlü mücadelenin verileceği bildirildi.
'Yurtseverler iş başına'
Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şube Sekreteri Mustafa Can, önümüzdeki günlerde yöneticilerin yasadışı uygulamalarının artacağına dikkat çekerek, hukukçuları ve yurtseverleri göreve çağırdı.
Can, "Meşruluğumuz haklılığımızdandır. Haklılığımız, bu ülkenin gerçek sahipleri olduğumuza inanmamızdandır" dedi.
Enerjide özelleştirme uygulamaları tartışılacak
TMMOB, Tes-İş, Enerji Yapı Yol-Sen, KİGEM ve Tüketici Hakları Derneği, "Elektrik Enerjisi Sektöründe Özelleştirme Uygulamaları ve Kamu Yönetimine Etkileri" başlıklı bir sempozyum düzenliyor.
KİGEM Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Türkiye Ortadoğu Amme İdare Enstitüsü (TODAİE) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birgül Ayman Güler ve Enerji Yapı Yol-Sen Genel Sekreteri Bedri Tekin'in de aralarında bulunduğu pek çok öğretim üyesi ve sendikacının katılacağı sempozyum, 12 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da Türk-İş Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.
Açılış konuşmasını TMMOB Genel Başkanı Yavuz Önen'in yapacağı sempozyumun birinci oturumunda, "Neoliberal Politikaların Kamu Yönetimine Etkileri", "Özelleştirme ve Enerji Sektörü", "Elektrik Sektöründe Özelleştirme Uygulamaları ve Yargı Süreci" ve "Enerji Sektöründe Özelleştirmenin Ekonomisi" başlıklı konular ele alınacak.
Sempozyumun saat 12.30'da başlayacak ikinci oturumunda ise "Özelleştirmenin Sektörde Planlama, Yapılanma ve Mühendislik Hizmetleri Üzerindeki Etkileri", "Özelleştirmenin Sektördeki İşgücü ve Çalışma Yaşamı Üzerine Etkileri", "Özelleştirmenin Denetimi", "Enerji Politikaları ve Tüketici Hakları" ve "Özelleştirmede Kamuoyu Oluşturma ve Medyanın Rolü" başlıklı konular tartışılacak.
ÖNCEKİ HABER

FP'den DGM değişikliğine, şartlı evet

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa