09 Haziran 1999 21:00

Ecevit, Bilican'ın istifasını istemiyor

Ecevit, tele-kulak skandalı nedeniyle istifası konuşulan Emniyet Genel Müdürü Bilican'ın izne ayrıldığını belirterek, 'istifasını istemedik' dedi.

Paylaş
Ecevit, Bilican'ın istifasını istemiyor
Başbakan Bülent Ecevit, Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican'ın tele-kulak soruşturmasının esenlikle yürümesine katkıda bulunmak için izne ayrıldığını belirterek, Bilican'ın istifasını kendilerinin istemediğini söyledi. Ecevit, Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin Bilican'ın izne ayrılması konusundaki sorularını yanıtladı. Gazetecilerin "Bilican'ın istifasını istediniz mi?" sorusuna "Hayır, istifasını istemedik. Sayın Bilican bildiğim kadar soruşturmanın esenlikle yürümesine katkıda bulunmak için görevinden izinli olarak şimdilik ayrıldı. Hakkında bir şey yok" yanıtını verdi.
Başbakanlık'ın İçişleri Bakanlığı soruşturması ile eşzamanlı bir çalışması olup olmayacağı yolundaki soruya, önce soruşturmanın sonucunu beklediklerini söyleyerek yanıt veren Ecevit, Bilican'ın soruşturma sonuçlanana kadar izinli olacağını söyledi. Ecevit, "Ne kadar izinli olacak onu kararlaştırmadık" şeklinde bir ifade kullanırken, daha sonra bu cümlesini "Kendisi düşündü, henüz kararlaştırmadı, şimdilik dediğim gibi soruşturmanın esenliği için izne ayrılmayı uygun bulmuş olsa gerek" diye konuştu.
Hatipoğlu, bant çözümlerini istedi
FP Çorum Milletvekili Yasin Hatipoğlu, Anayasa Mahkemesi'ne delil olarak verilen Necmettin Erbakan ile konuşma bandını ve bandın çözümünü istedi. Hatipoğlu, telefon dinleme olayını, "Çirkin bir olay" diye nitelendirerek, Anayasa Mahkemesi'nden haklarını takip edebilmek için konuşma bandını ve bant çözümünü istediğini bildirdi. Yasadışı yollarla elde edilen belge ve bilgilerin delil olarak kullanılamayacağını söyleyen Hatipoğlu, Nixon'un Watergate skandalında telefonları dinlettiği için görevinden ayrılmak zorunda kaldığını anımsatarak, "Bu bazılarının kulağına küpe olsun" dedi.
Erbakan ile sık sık görüştüğünü, ancak bu tür bir konuşma yapmadığını bildiren Hatipoğlu; Anayasa Mahkemesi'nden bant çözümü geldikten sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.
Orakoğlu: 'Telefon dinleme şart'
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Vekili olduğu dönemde adı "köstebek skandalı" ile ünlenen Bülent Orakoğlu, suçla mücadele için telefon dinlenmesinin şart olduğunu iddia etti. Orakoğlu, ancak dinlemenin hukuki boyutlarının netliğe kavuşturulması gerektiğini söyledi.
Orakoğlu, "Muhakkak dinleme yapılması gerekiyor. Eğer biz suçlularla mücadele edeceksek, halkın huzur ve güvenini koruyacaksak dinleme yapmamız gerekir. Ama dinlemenin de bir hukuki normu, kimler ne şekilde dinleme yapılacağı, cezai ve hukuki sorumluluklarının da düzenlenmesi gerekir. Bu kanunlar çıkartılmadığı sürece böyle yetki aşımı, görevi kötüye kullanan insanlar olabilecektir. Bu bütün bir teşkilatı bağlayan bir olay değildir" dedi.
Polisin risk altında görev yaptığını savunan Orakoğlu, "Ben burada en büyük suçu siyasilere buluyorum. 1996 yılında telefon dinleme ile ilgili TBMM'de komisyon kurulduğunda bugün Türkiye'de polis tarafından herkesin dinlendiğini iddia eden kişiler, başta Sayın Bülent Ecevit olmak üzere, bu komisyona hiçbir bilgi sunmamışlardır" eleştirisinde bulundu. Polisin dışında da dinleyenler olabileceğini kaydeden Orakoğlu, "Yalnız polis mi dinliyor? Dinleyen kuruluşlar kimlerdir? Bugün bizim dahi bilmediğimiz dinleme yapan kamu kuruluşları var. Şimdi bunların ortaya çıkarılarak bunların görev ve yetkililerinin sorumluluklarının belirtilmesi lazım" dedi.
Kozakçıoğlu: 'Emri veren açıklansın'
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, tele-kulak olayıyla ilgili sorulara, "Askerler açıklama yapmayı sevmez" diye karşılık verdi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Altınkaya ise, insanların özel yaşamına müdahale eder tarzda telefon dinlenilmesine karşı olduklarını belirtti.
DYP İstanbul Milletvekili Hayri Kozakçıoğlu da, "telefon dinleme emrini kimin verdiği ve elde edilen bilgilerin nerelere verildiğinin" açıklanmasını isterken, Başbakan'ın vatandaşa telefonların dinlenmeyeceği yönünde garanti vermesini istedi.
ÖNCEKİ HABER

İşte ABD demokrasisi!

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa