09 Haziran 1999 21:00

ABD daha fazla işbirliği istiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinden Martin Indyk, ABD'ye yönelik tehditleri bertaraf etmek için Türkiye, İsrail ve Arap ülkeleriyle birlikte çalışacaklarını belirtti.

Paylaş
ABD daha fazla işbirliği istiyor
ABD'nin Yakındoğu temsilcisi, Ortadoğu'da silahlanma konusundaki gelişmelerden rahatsız olduklarını dile getirdi ve ABD yönetiminin yakın vadede, Türkiye, İsrail ve Arap ülkeleriyle işbirliğini geliştireceği sinyalini verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden sorumlu yardımcısı Martin Indyk, katıldığı bir forumda yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da ABD'ye yönelen tehditleri ortadan kaldırmak için 'mücadele kapasitesini yükseltmeyi amaçladıklarını, bunun için de Türkiye, İsrail ve Arap ülkeleriyle birlikte çalışacaklarını kaydetti.
Dünyanın en büyük kitle imha silah stokuna sahip ülkesi olan ABD'nin temsilcisi Martin Indyk, amaçlarının Ortadoğu'yu kitle imha silahlarından arındırmak olduğunu iddia etti ve "Biz, bütün Ortadoğu'yu kitle imha silahlarından arındırmak istiyoruz. Fakat bunun bölgede hızla yayıldığını görüyoruz. İran'ın yanı sıra Hindistan ve Pakistan da bu işlere kalkıştı. Bu da Ortadoğu'nun geleceğini yanlış yönlendiriyor" şeklinde konuştu.
Basra Körfezi'nin doğusundaki bu gelişmelerin, körfezin diğer tarafındaki ülkelerde gerginlik yarattığını ve bu ülkeleri de aynı yöne sevk ettiğini belirten Indyk, "ABD, büyüyen tehditlerle mücadele kapasitesini geliştirmek için Türkiye, İsrail ve Arap devletleriyle birlikte çalışmalı. Ortadoğu ülkelerindeki silah yarışına karşı çabuk harekete geçmek gerekiyor'' dedi.
Mübarek, Washington yolcusu
Öte yandan, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, ABD Başkanı Bill Clinton'ın resmi davetlisi olarak 1 Temmuz'da ABD'ye geleceği bildirildi. Beyaz Saray sözcüsü, ziyaretin Mısır ve ABD arasında, Ortadoğu konusundaki işbirliği ve koordinasyonu derinleştirmek için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Lisede ırkçı beyin yıkama

SONRAKİ HABER

DAY-MER'in 30. Kültür ve Sanat Festivali, geniş katılımlı resepsiyonla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa