08 Haziran 1999 21:00

'Haksız cezanın peşindeyiz'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Yürütme Kurulu Üyesi Feti Bölükgiray'ın bir kavgada ölüme sebebiyet vermekten mahkûm edilmesi protesto edildi.

Paylaş
'Haksız cezanın peşindeyiz'
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Kadıköy Şube Başkanı Feti Bölükgiray'ın 25 Nisan 1996'da İçerenköy'de meydana gelen ve ölümle sonuçlanan kavgadan sorumlu tutularak mahkûm edilmesi protesto edildi.
Bütün delillere rağmen
PSAKD Kadıköy Şubesi'nde dün düzenlenen, PSAKD üye ve yöneticileri ile Bölükgiray'ın yakınlarının katıldığı basın toplantısında, bütün delillere ve tanık ifadelerine rağmen Bölükgiray'ın cezalandırıldığı vurgulandı.
Basın metnini okuyan PSAKD Kadıköy Şube üyelerinden Mehmet Demirci, derneğin gelir elde etmek amacıyla Kadıköy Belediyesi'nden 1996 yılında kiraladığı kurban satış alanında, hayvan satıcılarıyla yaşanan sorunları gidermek üzere satış alanında bulunan Feti Bölükgiray'ın, söz konusu kavgayı ayırmak için çok çaba sarf ettiğini belirterek, ölüme yol açan kavganın gerçek faillerinin yakalanmadıklarını ve Bölükgiray'ın olaydan sorumlu tutulduğunu ifade etti. Kavga anında olay yerinde bulunan polisin ve ölen hayvan satıcısı Hilmi Günaydın'ın yakınının "Feti Bölükgiray vurmadı, kavgayı ayırmak için çaba sarf etti" şeklindeki beyanlarına, Bölükgiray'ın yargılanma aşamalarında suçlamayı reddetmesine ve aleyhinde cezalandırılmayı gerektirecek yeterli kanıt bulunmamasına rağmen Bölükgiray'ın "Faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek" suçundan 7 yıl 6 ay ağır hapis cezasına mahkûm edildiğini belirten Demirci, Bölükgiray'ın savunmasından ve tanık ifadelerinden bölümler okudu.
Olay yerinde görevli polis memurları Ali Başer ve Selahattin Karakuş'un hazırladıkları olay tutanağındaki, "Olay yerinde bulunan ve hariçten olay yerine sonradan intikal eden faili meçhul şahısların olay yerinden uzaklaşmaları sağlanırken, hayvan satışı yapan şahıslarla topluluk arasında aniden kavga olayı meydana geldi. Olay yerinde bulunan taş ve sopalarla herkes birbirine saldırdı. Olay esnasında Hilmi Günaydın adlı şahıs yaralandığı için bir araç durdurularak, hastaneye gönderildi. Yaralı şahısla ilgilenirken, olaya sebebiyet veren faili meçhul şahıslar olay yerinden uzaklaştıklarından yakalanmaları mümkün olmamıştır. Ancak makbuz karşılığı para toplayan Feti Bölükgiray alınarak, karakol amirliğine intikal ettirilmiştir" ifadelerine dikkat çeken Demirci, "Bölükgiray PSAKD başkanı olmasaydı bu cezayı almayacaktı" dedi.
Bir yıl tutuklu kaldıktan sonra, verilen cezanın Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından Bölükgiray'ın 27 Mayıs 1999 tarihinde PSAKD Kadıköy Şubesi'nden alınarak önce Gayrettepe'ye daha sonrada Bayrampaşa Cezaevi'ne götürüldüğünü hatırlatan Demirci, "PSAKD olarak, bu haksız cezanın peşini bırakmayacağız ve ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Savcı idam istedi

SONRAKİ HABER

Dersim'de 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa