12 Ağustos 2011 05:13

Eylemsizlik döneminde böyleyse...

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine KCK’nin 13 Ağustos 2010’dan beri ilan ettiği eylemsizlik kararının ardından geçen bir yıllık süre zarfında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından bir çok yerde askeri operasyonlar başlattı. Bir yıl içinde eylemsizlik halinde olan HPG’ye yönelik 220’

Eylemsizlik döneminde böyleyse...

Paylaş
Abdurrahman Gök

KCK’nin eylemsizlik ilan ettiği 13 Ağustos 2010 tarihi üzerinden geçen bir yıllık süre içinde, Kürt sorununun çözümü için herhangi bir adım atılmadı, askeri ve siyasi operasyonlar  hız kesmeden sürdürüldü. TSK tarafından Şemdinli’den Hatay’a, Mardin’den Samsun’a Türkiye’nin birçok bölgesinde eylemsizlik durumunda bulunan HPG’ye yönelik operasyonlar aralıksız sürdü. Bir yıllık süre zarfında askerin kırsalda başlattığı operasyonlara polis de kent merkezlerinde eşlik ederek binlerce kişiyi gözaltına aldı, bunlardan da yüzlercesi tutuklandı. İnsan hakları kurumlarının hazırladıkları rapor ve basında çıkan haberlere, Genelkurmay ve HPG’nin açıklamalarına göre, bir senelik süre zarfında HPG’ye yönelik 188 kara operasyonu, 12 hava saldırısı, 18 kobra saldırısı, 249 top atışı gerçekleştirilirken, yaşanan çatışmalarda 89 HPG’li, 10’u polis, 1’i özel harekatçı, 120’si asker toplam 131 polis ve asker hayatını kaybetti.

AKP TALEPLERİ KABUL ETMEDİ

Eylemsizlik süresi boyunca kalıcı ateşkes ve barış sürecinin gelişmesi için, “yeni anayasa, ana dilde eğitim, operasyonların durması, siyasi tutukluların serbest bırakılması, seçim barajının düşürülmesi ve müzakerelerin başlatılması” talepleri AKP hükümeti tarafından reddedildi. Hükümet, operasyonların durdurulması bir yana komşu ülkeler ve Batılı devletlerle yoğun diplomasi faaliyetleri içine girerek “PKK’yi bitirme planını” hep devrede tuttu. En son 16 Temmuzda İran’ın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı ve PKK ile birlikte eylemsizlik kararı alan PJAK’a yönelik başlattığını duyurduğu saldırıların da Türkiye’nin yoğun diplomasisi sonucu gerçekleştiği iddiası basına yansıdı.

ÇATIŞMALAR SÜRDÜ

13 Ağustostan itibaren hem PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı, hem de KCK’nin aldığı karar üzerine PKK eylemsizlik süreci başlattığını duyurdu. Kürt sorununun müzakereler temelinde çözümüne olanak tanımak için eylemsizlik kararını aldığını belirtti. İlk başta bir ayı kapsayan bu eylemsizlik süreci daha sonra 2011 yılında yapılan genel seçimlere kadar uzatıldı. Fakat, bu süreçte ordu operasyonlarını daha da arttırdı. 14 Ağustos ile 28 Aralık tarihleri arasında yaşanan süreçte ordu 85 kara operasyonu, 7 hava saldırısı, 125 top saldırısı, gerçekleştirdi. Bu tarihler arasında çıkan çatışmalar sonucunda ise 32 HPG’li hayatını kaybederken, 32 askerin de yaşamını yitirdiğini açıklandı. KCK’nin eylemsizlik ilan ettiği 13-31 Ağustos arası 26 operasyon düzenlenirken, Eylülde 24 operasyon, Ekimde ise en az 30 operasyon gerçekleşti. Bu operasyonlar sonucu Ağustosta 9, Eylülde 13 ve Ekimde 7 olmak üzere, 29 HPG’li hayatını kaybetti. Kasım ve Aralık aylarında ise düzenlenen operasyonlarda 3 HPG’li yaşamını yitirdi.

GÖZALTI FURYASI

Kırsal alanda askeri operasyonlar yoğunlaşırken, kent merkezlerinde de polis tarafından çok sayıda gözaltı operasyon gerçekleştirdi. Basına yansıyan rakamlara göre 886 kişi gözaltına alındı, bunlardan 100’e yakını tutuklandı. Eylemsizlik pozisyonunda bulunan HPG’ye yönelik bu yılın ilk 3 ayında da operasyonlar devam etti. Ocak, Şubat ve Mart aylarında düzenlenen 4 operasyon sonucunda çıkan 2 çatışmada 3 asker yaşamını yitirirken, 10 HPG’li de hayatını kaybetti. Nisan ayında HPG’lilere yönelik 15 operasyon düzenlenirken, 30 obüs ve havan saldırısı, 5 kez kobra ile 2 kez savaş uçaklarıyla bombardıman gerçekleştirildiği kaydedildi. Söz konusu operasyonlar sonucu çıkan çatışmalarda 23 HPG’li yaşamını yitirdi. Mayıs ayında operasyon sayısını bir önceki aya göre 2 katının üzerine çıkaran ordu, 34 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda yaşanan 6 ayrı çatışmada, 14 HPG’li ile 27 asker hayatını kaybetti. Ayrıca 1 özel tim ve 6 polis de yaşamını yitirdi. Nisan ayında HPG’lilerin konumlandıkları alanlara 39 havan ve obüs saldırısı düzenlendi. 24 Mart -11 Mayıs tarihleri arasında Hatay’dan Çanakkale’ye, İstanbul’dan Hakkari’ye kadar hemen hemen her yerde polisin başlattığı operasyonlar sonucunda 2 bin 506 kişi gözaltına alındı, 400’ü aşkın kişi de tutuklandı.

OPERASYONLAR HER YERDE

Haziran ve Temmuz aylarında da Yüksekova’dan Sivas’a, Samsun’dan Şırnak’a kadar sürdürülen operasyonlar, hızından hiçbir şey kaybetmeden yoğun bir şekilde devam etti. Her iki ayda 50’nin üzerinde operasyon, 34 top saldırısı gerçekleştirildi. Söz konusu operasyonlar sonucunda çıkan 17 çatışmada, 10 HPG’li ile 58 asker ve 2 polis hayatını kaybetti. Top atışları sonucu ayrıca 4 defa yangın çıkarken, bir saldırı sonucunda da köylülere ait hayvanlar telef oldu. Temmuz ayında Federal Kürdistan’ın Xakurkê bölgesine 9 kez saldırı düzenlenirken, bunların 8’i İran tarafından biri de Türkiye tarafından gerçekleştirildi. Bu saldırılar sonucunda da iki defa yangın çıktı. Ağustos ayında da Ordu’dan Tokat’a, Şemdinli’den Muş’a kadar operasyonlar ve çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İran’ın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı saldırı da 250’yi aşkın pastar ile 8 PJAK’lı yaşamını yitirdi. (DiyarbakırDİHA)


ORMANLARDA YANGIN ÇIKTI

Kara operasyonlarının yanı sıra hava saldırıları, top atışları, taciz uçuşları ve helikopter bombardımanları da gerçekleşti. Ağustosta 57 top saldırısı düzenlenirken, Eylülde 6 hava ve 41 top saldırısı, Ekimde ise 27 top saldırısı ve 4 kez helikopter bombardımanı gerçekleşti. Eylemsizlik sürecinde 125 kez top saldırısı yapıldı. Söz konusu tarihe kadar ayrıca operasyonlar sonucu onlarca kez orman yangını çıktı. Eylülde en az 13, Ağustosta 40 kez orman yangını çıkarken, Temmuz ayından 29 Ekim 2010’na kadar 86 noktada ormanlık alanlar yakıldı.

ÖNCEKİ HABER

Fotoğraftan al haberi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa