06 Haziran 1999 21:00

'MAI ve tahkim emperyalist talanı onaylamaktır'

Elektrik Mühendisleri Odası'nın düzenlediği "MAI ve Uluslararası Tahkim Yasası" başlıklı panelde, tahkimin ülkenin değil emperyalistlerin çıkarına olduğu vurgulandı.

Paylaş
'MAI ve tahkim emperyalist talanı onaylamaktır'
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)'nın organize ettiği MAI ve Uluslararası Tahkim Yasası başlıklı panelde, tahkimin kabul edilemeyeceği, bunun ülkenin değil emperyalist ülkelerin çıkarına olduğu vurgulandı.
Prof. Dr. İzzettin Önder, Prof. Dr. Türkel Minibaş, Gazeteci-yazar Ali Sirmen ve Av. Gökhan Candoğan'ın konuşmacı olarak katıldığı paneli, EMO Şube Başkanı Seyit Ali Gürsoy yönetti. Panelde ik sözü alan Türkel Minibaş, varolan kapitalist krizden sermayenin yeniden güçlenerek çıkmak istediğini, krizde fedakarlığın emekçilerden beklendiğini söyleyerek, MAI'nin sermayenin küreselleşmesi, dünyayı çok hızlı dolaşması ve ucuzlaşması anlamına geldiğini söyledi. Minibaş, "MIGA'nın Dünya Bankası'nın alt görevindedir. MAI'de şirketler devletleri mahkemeye verebiliyor. Devletler ise şirketleri mahkemeye veremiyor" dedi.
Ayrıca son olarak Hindistan'ın Türkiye yi mahkemeye verdiğini, Türkiye'nin Hindistan'a büyük bir tazminat ödeyeceğini hatırlattı. MAI'nin daha fazla polis, daha fazla jandarma anlamına geldiğini belirtti.
İzzettin Önder ise, 3. paylaşım savaşının sermayenin önünün açılması demek olduğunu belirterek, MAI'nin yabancı sermayenin gittiği ülkelerin iç sermayesiyle aynı haklara sahip olması anlamına geldiğini söyledi. Kapitalist ülkelerin firmalarının birleştiği, bunun sonucunda rekabetin azaldığını söyleyerek, gittikleri ülkelerde muazzam rant elde edildiğini belirtti.
Anlaşmaya imza atan devletinde kendi hukukunu buna uydurmak zorunda olduğunu söyleyen Önder, MAI'yle yabancı sermayenin dünyanın dört bir tarafını talan ettiğini, yağmaladığını, bunun da uluslararası onaylatıldığını belirterek, yağma edilen ülkelerin iç hukukunun da çiğnendiğini vurguladı. Önder, sorunun sistem kaynaklı olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler vb. örgütlerin kapitalist alemin örgütleri olduğunu söyledi.
Gazeteci yazar Ali Sirmen ise özelleştirmenin bilinçsizce savunulduğunu ifade ederek, globalizmin bugün sokaktaki insanlar tarafından bilinçsizce savunulduğunu söyledi. Gökhan Candoğan ise, MAI ve MIGA'nın daha çok hukuksal yönüne değindi. Panelistler daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.
ÖNCEKİ HABER

Tahkime start veriliyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa