05 Haziran 1999 21:00

Ekolojik dengesizlikle sarsılıyoruz

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, dünya ekolojik sisteminin ve dengesinin bozulmasında insan faktörünün önemli olduğuna dikkat çekti.

Paylaş
Ekolojik dengesizlikle sarsılıyoruz
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, dünyanın ekolojik felaketler ve iklim dengesizliği ile sarsıldığına dikkat çekerek, doğa felaketlerinin insana ve yaşam alanlarına zarar verdiğini vurguladı.
Yetkin, Dünya Çevre Günü nedeniyle tarım ve gıda kirliliği konusunda yaptığı basın toplantısında, yaşanan doğal felaketlerin yaşama kılavuzuna uyulmadığı için ekolojik sistem ve denge bozulması nedeniyle meydana geldiğini söyledi.
Ekolojik sistemin bozulmasının hava, su ve toprak kirliliği ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Yetkin, 21'inci yüzyılın en önemli sorunlarından birisinin yeterli temiz su bulunamaması olacağını kaydetti. Toprak kaybının ise yetersiz beslenme sorununu gündeme getirdiğini bildiren Yetkin, toprak kirlenmesinin zehirlenmelere yol açtığını ve toplum sağlığını ciddi bir tehlike ile karşı karşıya bıraktığını belirtti.
Enerji ve sanayi tesislerinin katı, sıvı, gaz atıkları ve evsel atıklar gibi tarım dışı kirleticilerin sadece yakın çevreleri değil rüzgâr, yağmur gibi hava hareketleri ile toprak ve suyun geçirgenliği ile uzak çevreleri de kirlettiğini bildiren Yetkin, bu kirlenmenin bitki örtüsüne zarar verdiğine dikkat çekti.
Ülkede giderek hızlanan kentleşme, sanayi kuruluşlarının yaygınlaşması, karayolları yapımı ve turizmin, izlenen günübirlik ve yanlış politikalar nedeniyle ciddi zararlar doğurduğunu vurgulayan Yetkin, son yirmi yılda bir buçuk milyon hektar verimli tarım arazisinin amaç dışı kullanıldığını bildirdi. Yetkin, bir yandan GAP projesine trilyonlar harcanırken diğer yandan en verimli arazilerin yok edilmesini büyük bir çelişki olarak nitelendirdi.
Erozyonu doğuruyor
Ormansızlaşmanın atmosferdeki karbondioksit miktarının azalmasına ve erozyonun artmasına neden olduğuna dikkat çeken Yetkin, günlük yaşamda kullanımı giderek artan kâğıt ürünlerinin ormanların yok edilmesini hızlandırdığını belirtti. Türkiye'de yalnızca atılabilir çocuk bezleri üretimi için bir milyon ağaç kesildiğini bildiren Yetkin, yok edilen her orman ile yeşil örtünün kaybolduğunu, toprak erozyonu oluştuğunu, eko-sistemin bozulduğunu ve doğal varlıkların kaybolduğunu söyledi.
Tarımsal üretim girdilerinin özellikle de gübre, ilaç ve suyun yanlış kullanımının çevreye zarar verdiğini ifade eden Yetkin, kimyasal gübre kullanımının da toprağın yapısını bozduğunu ve ürün kalitesinde azalma yaşandığını belirtti.
Su, toprak, hava, besin ve enerji döngüsünün dikkate alınmayıp doğanın kendi gerçek kapasitesinin çok üzerinde kullanılması sonucu oluşan çevre kirliliğinin gıda üretimini her geçen gün daha pahalı hale getirdiğinin altını çizen birey olarak çevre dostu maddeleri kullanmaya özen gösterilmesi gerekliliğini vurguladı.
ÖNCEKİ HABER

Pakcard'ta patron-polis işbirliği

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa