05 Haziran 1999 21:00

Demiryolları için bir milyon imza

Demiryollarının geliştirilmesi amacıyla faaliyet yürütmek için oluşturulan "UlaşımdaDemiryolu Platformu" dün...

Paylaş
Demiryolları için bir milyon imza
Demiryollarının geliştirilmesi amacıyla faaliyet yürütmek için oluşturulan "UlaşımdaDemiryolu Platformu" dün, "Ulaşımda Geliştirilmiş Demiryolu İçin Bir Milyon İmza Kampanyası"başlattı. Platform, kampanya kapsamında Kızılay Postanesi önünde imza masası oluşturdu vekonuyla ilgili olarak bir basın açıklaması düzenledi.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, platform adına yaptığı açıklamada, ülkemizdeçevrenin güvensizliğine, sağlıksızlığına ve kirliliğine yol açan olguların başında demiryollarının 50yıldan beri ihmal edilmesinin ve karayollarına dayandırılmış yanlış ulaştırma sisteminin geldiğinivurguladı. Çakar, "Bugün, trafik kazaları yılda ortalama 8000 dolayında insanın ölümüne, 100 bininüzerinde insanın yaralanmasına, 2 katrilyon Türk Lirası kadar sosyal ve toplumsal maliyete nedenolmaktadır" dedi. Çakar, karayolu ve otoyol ulaşımının orman, tarım arazisi ve bitki örtüsü gibi doğalkaynakların yok olmasına, talan edilmesine ve amaç dışı kullanılmasına neden olduğunu bildirdi.Çakar, otoyolu için yanlış güzergâh seçiminden kaynaklı olarak Ankara çevresinde Işıklı, Çamlıdere,Bayındır, Çubuk Barajları ile Çukurova'da barajlar ve İstanbul'daki Elmalı Barajı gibi içme suyubarajları sularının, hareket halindeki araçların çıkardığı kurşun, kadmiyum, civa ve krom gibi ağırmetaller ile olifin ve parafin gibi hidrokarbonların karışması sonucu sağlık açısından büyük sakıncalaroluşturduğunu da söyledi.
Demiryollarının çevre dostu, güvenli, ekonomik bir ulaştırma sistemi olduğunu ifade eden Çakar, bunedenle sanayileşmiş batı ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada demiryollarına ve toplutaşımacılığa önem verildiğini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

TİSK'ten 'uzlaşma' önerisi

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa