02 Haziran 1999 21:00

Askeri işyerlerinde anlaşma sağlandı

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve SahilGüvenlik Komutanlığı işyerlerinde çalışan Türk Harb-İş Sendikası'na üye...

Paylaş
Askeri işyerlerinde anlaşma sağlandı
Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve SahilGüvenlik Komutanlığı işyerlerinde çalışan Türk Harb-İş Sendikası'na üye toplam 33 bin işçi adınayürütülen toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlandı.
Türkiye Ağır Hizmet Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile Türk Harb-İş Sendikası arasında varılanuzlaşma ile işçi ücretlerine birinci altı ay yüzde 30 ve seyyanen 15 milyon lira, ikinci, üçüncü vedördüncü altışar aylar için de gerçekleşen enflasyon ve brüt ücretin yüzde 5'i oranında zamyapılacak. Uzmanlaşmaya göre, net 166 milyon lira olan ortalama işçi ücreti birinci altı ay yüzde 15oranındaki teşvik primi uygulamasıyla net 240 milyona yükselecek.
Sözleşmeyle bir önceki toplu iş sözleşmesinde verimliliği teşvik priminden yararlanamayan işçilere,her ay brüt ücretin yüzde 10'u kadar teşvik primi uygulaması da hüküm altına alındı.1 Mart 1999'dan başlayıp 2 yıl yürürlükte olacak toplu iş sözleşmesiyle sosyal haklarda da yüzde100'e varan artışlar sağlandı.
ÖNCEKİ HABER

KESK Genel Sekreteri sürgün edildi

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa