01 Haziran 1999 21:00

Marx insanı ihmal etti mi?

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün haziran sayısı çıktı.

Paylaş
Marx insanı ihmal etti mi?
Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün haziran sayısı çıktı. Dergini busayısında; "Marx, çokça öne sürüldüğü gibi insanı ihmal mi etti?", "Marksizm hümanizme sırt mıçevirdi?" gibi önemli ve tarihsel soruları, Hakkı Özdal "Hümanizm" başlıklı yazısında yanıtlıyor.
Evrensel Kültür, Tevfik Taş'ın Kosovalıların kaldığı mülteci kamplarından izlenimlerini anlattığıdüzyazı-şiiriyle başlıyor. "Yara Taşlaşmış Yüzlerde" başlıklı yazı, savaşın yıkımıyla gerilmişyüzlerden, kırık sözlerden vahşete karşı ayakta kalma mücadelesi veren insanların yaşamına dairzengin çağrışımlar süzüyor.
Kapital'i dilimize kazandıran Alaattin Bilgi'yle son çevirisi "Marx,-Engels Anıları" hakkında söyleşiyapan Aydın Çubukçu'nun, çevirinin bu ağır ustasıyla teorinin iki büyük ustasını birlikte işlediğiyazısının adı ise "Anılar, Günümüzün Işığı."
Evrensel Kültür bu ay güncel bir tartışmaya da katılıyor. Merve Kavakçı'nın Meclis'e türbanlagirmesi ve Bülent Ecevit'in sözleri üzerine gündeme gelen özel ve kamusal hayat arasındaki ilişkisorunu Nuray Sancar'ın "Türban; Özel ve Kamusal" başlıklı yazısında işleniyor. Yazı, özel hayatınkamusallaştığını öne süren postmodernizmle 28 Şubat "postmodern darbesi" sürecinin felsefiiçeriğini karşılaştırıyor.
Edebiyat, birçok ünlü ustasını haziranlarda yitirdi; Orhan Kemal, Hasan İzzettin Dinamo, NâzımHikmet, Ahmed Arif, Cahit Irgat, Sennur Sezer "Haziran Ayı Okumaları'nda güncel bir tema olansavaşla birlikte bu ustaları işliyor.
19. yüzyılda kadınların özgürlük mücadelesini unutulan yüzlerinden Frances Wright'ın kölelikkarşıtlığıyla ve kadınların eşitliği için kavgayla geçen yaşamını ise Marilyn Bensman yazdı,Evrensel Kültür için Gamze Deniz çevirdi. Kadının ütopik yolculuğunda önemli bir uğrak olanWright'ın kurduğu komünal topluluklarla da tanışılıyor bu yazıda.
Faşizmin temel öğelerinden biri olan ırkçılığın kuramsal çerçevesinin akademi kürsülerinde nasıloluşturulduğunu, bazı bilim adamlarının faşizme nasıl ve hangi yöntemlerle katkıda bulunduğunuLondra'dan Kenan Ateş hazırlayıp yazdı. Ateş'in yazısı "Bilim Ardına Gizlenen Akademik Irkçılıkve Faşizm" başlığını taşıyor.
Bülent Tütmez'in Gürcüstan'daki, Sovyet zamanından kalan duvar resimleriyle ilgili yazısısosyalizmin bu ülke insanlarına kazandırdığı özgüven ve yol açtığı algılama değişiklikleriyle ilgilibir değini niteliğinde. Yazının başlığı ise "Yıldızları Yakan, Demiri Döven."
Adnan Satıcı'yla son iki şiir kitabı hakkında Ahmet Ataş'ın şairle yaptığı söyleşi, Haluk Güneş'inSüryaniler sergisi izlenimleri, derginin diğer önemli yazıları.
İsveçli Gazeteci Leonardo Henricksen'in, Şili'de askeri darbe sırasında Başkanlık Sarayı'nı işgaleden askerlerin yönelttiği silahlardan çıkan kurşunla ölmeden az önce çektiği son fotoğrafını isePelin Şener, Almanya'dan gönderdi ve yazdı: "Gazeteci ve Etik"
Dosyalar
Evrensel Kültür'ün dosya sayfalarında yine güncel bir sorun işleniyor: Milliyetçilik, Türkmilliyetçiliğinin tarihsel referanslarının, milliyetçiliğin popüler görünümlerinin, iki ayrı sınıfa göremilliyetçilik ve enternasyonalin, bu ideolojinin Yeni Dünya Düzeni'yle kazandığı yeni yönelimin neolduğunun tartışıldığı dosyada Aydın Çubukçu, İhsan Çaralan, Fatih Polat ve Temel Demireryazdı.
Her ay bir edebiyat emekçisinin işlendiği "Sisiyphos Emeği" dosyasının bu ayki konuğu ise TalipApaydın. Türk yazınında köy enstitülü yazarlar kategorisinde anılan ve köylünün baskı ve zulmedirenişini anlattığı romanlarıyla bilinen yazarı Ali Balkız, Mehmet Başaran, Osman Şahin ve EminÖzdemir tanıtıyor.
Derginin haziran şairleri ise Pablo Neruda, Naim Kandemir, Nahit Kayabaşı ve İlhan Büyükcebeci.
ÖNCEKİ HABER

Arkeologlar Danıştay'a dava açacak

SONRAKİ HABER

Erdoğan gerilimi artıyor: Pazar günü Sisi mi diyeceğiz, Binali Yıldırım mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa