01 Haziran 1999 21:00

2000 sorununda en riskli sektörler

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bilgisayar sistemlerinde ortaya çıkan 2000 probleminde en risklisektörlerin maliye-finans, sosyal güvenlik, genel idare ve hizmetler olduğunu bildirdi.

Paylaş
2000 sorununda en riskli sektörler
Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bilgisayar sistemlerinde ortaya çıkan 2000 probleminde en risklisektörlerin maliye-finans, sosyal güvenlik, genel idare ve hizmetler olduğunu bildirdi.DİE'nin "2000 Yılı Problemi Ulusal Eylem Planı Anketi"nin ilk bölümü tamamlanarak, değerlendirmesonuçları açıklandı. Ankette yer alan kuruluşların yaklaşık yüzde 67'sinin faaliyetlerini yüzde 50'ninüzerinde bir oranla bilgi teknolojisine dayalı olarak gerçekleştirdiği belirtildi. En yüksekbilgisayarlaşma oranının sırasıyla maliye-finans, sosyal güvenlik, genel idare ve hizmetlersektörlerinde olmasının bilgisayar sistemleri bazında 2000 yılı problemi riskinin ağırlıklı olarak busektörlerde görülebileceği beklentisini artırdığı bildirildi.
Ankete göre, sosyal güvenlik kuruluşlarının tamamı, hizmetler ve enerji sektörlerinin yüzde 82'si,maliye-finans sektörünün yüzde 78'i, genel idare alanındaki kuruluşların da yüzde 59'u faaliyetlerininyüzde 50-100'ünü bilgisayara dayalı olarak gerçekleştiriyor. Kurumların yaklaşık yüzde 73'lük biroranla faaliyetlerini orta ve küçük boy sistemler bazında yürütmelerinin de 2000 yılı sorununun dahageniş ölçekte yaşacaklarını gösterdiği vurgulandı. Ancak, ana bilgisayar sistemlerine göre busistemlerin oranının yüksek olmasının, sorunun çözümüne yönelik çalışmaların maliyetinin dahadüşük olacağı anlamına geldiği belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

2.5 katrilyon lira ödenecek

SONRAKİ HABER

Yıldırım "oylar çalındı" iddiasını sürdürdü: Neden üzerinize alınıyorsunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa