31 Mayıs 1999 21:00

Mutlu Akü'de grev 37. gününde

Tuzla Tepeören'de kurulu Mutlu Akü ve Malzeme Sanayi AŞ'de Petrol-İş Sendikası Anadolu Yakası Şubesi'ne üye toplam 335 işçi grevde.

Paylaş
Mutlu Akü'de grev 37. gününde
Mutlu Akü'de toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan grev bugün 37. gününe girdi. Tuzla Tepeören'de kurulu Mutlu Akü ve Malzeme Sanayi AŞ'de Petrol-İş Sendikası Anadolu Yakası Şubesi'ne üye toplam 335 işçi grevde.
Fabrika önünde bekleyen grevci işçilerden işyeri baştemsilcisi, TİS görüşmelerinin, işverenin düşük ücret dayatması ve sosyal haklarda istedikleri tabanı vermek istememesi nedeniyle tıkandığını belirterek, "Kıdemine göre asgari ücretle çalışan da var, 100 milyon alan da var. Ortalama net ücret ise 60-70 milyon lira civarında. Atilla Türker'in sahibi olduğu Türker Holding bağlı bulunduğu KİPLAS (Kimya Petrol Lastik İşverenleri Sendikası) ile hareket ederek 3 kademe ücret için yüzde 78 zamda diretti, sendikamız ise yüzde 90 zam talebinde bulundu. Görüşmelerin tıkanması sonucu bir diğer fabrikası Kartal-Yunus'ta kurulu Mutlu Akü'de çalışan 45 işçinin Petrol-İş Sendikası üyesi 35 işçi ile birlikte greve çıkıldı" diye anlattı. Greve stokla hazırlandı
Fabrikanın, üretiminin yüzde 80'ini Rusya piyasasına, yüzde 20'sini de iç piyasaya verdiğini belirten işyeri baştemsilcisi, "Özellikle 1997'deki Rusya krizi ve son dönem iç kriz bahanesi ile çalışan işçi sayısı 810'dan 400'lere düşürüldü. Mevcut günlük üretimin 9-10 bin olduğu fabrikada; işten atmalardan sonra üretim düşmesin diye yıllık izinler en fazla 3 gün ve hafta sonuna denk getirilerek verildi" diyerek, Tİs görüşmeleri tıkanınca işverenin stok yapmaya başladığını söyledi. Yaklaşık 40-50 bin stokla patronun da greve hazırlandığını söyleyen işyeri baştemsilcisi, stokların en az 2 ayda eriyeceğini belirterek, grevlerinin büyük bir moral ve inançla devam ettiğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Çok geç olmadan!

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa